0
Menu

Provoňte si podzim a zatočte s bacily

Snad si zrovna užíváte tepla a slunce, které s sebou přinesl konec prázdnin. Ale dny se postupně krátí a hlásí se chladná rána. Na podzim se tempo zrychluje, letní režim je v nedohlednu a s chladnými dny přichází rýmy a nachlazení. Pojďme ještě teď, za tepla, zařídit lepší odolnost a vitalitu sobě i svým zaměstnancům.

Aromaterapie doslova znamená léčba pomocí vůně. Využívá esenciálních olejů získaných ze stromů, květin a bylinek. Podporuje naši mysl, náladu, proces poznávání, pomáhá nám zvládat stres a zlepšuje zdraví. Podporuje nás v boji s choroboplodnými zárodky, což je přesně to, co na podzim a v zimě potřebujeme. Vonné esence pomáhají zničit bakteriální i virové infekce a udržet “zdravý” prostor. Opakované inhalování podporuje imunitní systém, abychom vydrželi nápor nevítaných hostů.  

Léčivá síla obsažená v molekulách esenciálních olejů může být vdechována z difuzéru nebo při napařování. Další možností jsou známé aromalampy nebo příjemné masáže či koupele. Esenciální olej je možné nosit stále při sobě a v případě potřeby si jej kápnout na kapesník nebo natřít na zápěstí.

Esenciální oleje stimulují náš mozek. Každá silice dokáže fungovat jiným způsobem. Působí konkrétně na limbický systém, který se spolu s jinými částmi v mozku stará o srdeční frekvenci, krevní tlak, dýchání, paměť a emoční vypětí. Esenciální oleje  podporují schopnost těla zapamatovat si reakci. Do budoucna už nám místo pravidelných inhalací může pomoci třeba jen prosté přičichnutí k příslušné esenci.

Jaké vůně vám pomohou proti nachlazení?

Eukalyptus snižuje horečku, uvolňuje hleny, harmonizuje, podporuje imunitu, je vhodný při nachlazení, kašli, rýmě.

Tea tree olej je antiseptický, posiluje obranyschopnost organismu, pomáhá při nemocech horních cest dýchacích.

Tymián aktivuje imunitní systém, pomáhá při zánětech v krku a dýchacích cest.

Levandule uklidňuje, používá se na klidný spánek, při astmatu, alergii nebo kašli.

Bergamot tlumí bolesti v krku a snižuje horečku.

Borovice uvolňuje dutiny, odhleňuje, používá se u kašle, astmatu a k posílení imunity.

Olej ze smrkového jehličí usnadňuje vykašlávání, má pozitivní vliv na dýchací systém při nachlazení.

Z námi ozkoušených kvalitních značek doporučujeme např. českou značku Nobilis Tilia nebo Original Atok.

Vedle posilování fyzické imunity je aromaterapie užívaná také pro zlepšení psychické odolnosti, vitality, umí povzbudit i zklidnit. Může podpořit dobrou komunikaci, toleranci a tvořivost. Využít ji tedy můžeme jak pro individuální podporu, tak třeba pro pracovní kolektiv nebo v domácnosti.

Chcete se dozvědět více o jednotlivých esencích? Vybrat nebo vytvořit si vlastní nebo třeba týmovou vůni? My Refresh pro vás připraví vhodný workshop. Podívejte se na bližší informace o společnosti a workshopech.

Tereza Vacatová, My Refresh

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě