0
Menu

Po stopách Karoliny Světlé

Knihy Karolíny Světlé nepatří v dnešní době právě k bestsellerům. Tato česká autorka je podle mě opomíjena neprávem. V porovnání s tolik ceněnou Jane Austenovou, jsou příběhy Karoliny Světlé hlubší, více duchovní a také tragičtější.

Její tvorba je poznamenaná těžkým životem. Pocházela z bohaté poněmčené měšťanské rodiny. Očekávalo se od ní, že se vdá a bude pečovat o domácnost, jak bylo tehdy zvykem. Její literární talent byl považován rodinou za neštěstí. Po sňatku s Petrem Mužákem, svým učitelem hry na klavír, se dostala do českých obrozeneckých kruhů, kde se seznámila mimo jiné s Boženou Němcovou. Začala více psát poté, co přišla o svou jedinou dceru. Psaní byl způsob, jak se s tragickou ztrátou vyrovnat.

Její hrdinky jsou silné ženy, které se obětují vyšším cílům. Málokdy příběh dopadne šťastně. Většinou žena najde uspokojení v plnění svých povinností a rezignuje na svoji lásku, jako je tomu v románech Kříž u potoka, Frantina nebo Vesnický román.

Z jejích méně známých děl mě upoutal příběh Z vyprávění staré žebračky. Světlá s neuvěřitelnou autenticitou popisuje projevy deprese u hlavní hrdinky Cílie, tehdy označované za trudomyslnost.

Kraj pod Ještědem

Karolína Světlá prožila část svého života ve vesničce Světlá pod Ještědem. Podle ní si spisovatelka zvolila i své jméno. (Vlastním jménem se jmenovala Johana Rottová, provdaná Mužáková.) Podještědí je nádherný kraj, kde je možné najít i místa, kde se odehrávají nejslavnější romány.

Naučná stezka Karoliny Světlé ve 12 zastaveních přibližuje život a dílo této spisovatelky.

V sobotu 26. května 2018 se uskuteční 4. ročník Festivalu Karoliny Světlé. Podle pořadatelů se jedná o oslavu Karoliny Světlé, Podještědí, literatury, divadla, hudby, zpěvu, tance, ale také o slavnostní setkáním lidu na místě, které má víc než genia loci. Více na facebooku.

Hana Krejčí

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě