0
Menu

Tereza Sitárová – Little Bubbles

Tereza Sitárová je zakladatelkou projektu Little Bubbles, který spojuje cvičení jógy s angličtinou, navíc se zaměřuje na děti. Jak na tento nápad přišla a jak taková lekce vlastně vypadá? Sympatickou cvičitelku jsme zasypali spoustou otázek, abyste si udělali představu, co vás a vaše děti na jejích kurzech čeká.

Jak Vás napadlo spojení jógy a angličtiny?

Kurzů angličtiny je v dnešní době opravdu mnoho. Skoro v každé pražské škole nebo školce je kroužek angličtiny pro děti. I já jsem několik let tyto kroužky vedla, ale stále mi v tom něco chybělo. Chtěla jsem to dělat tak nějak více po svém. Neměla jsem ráda, když mi někdo dal do ruky učebnici a řekl, že musím postupovat přesně dle metodických pokynů. To není nic pro mě. Potřebuji, aby se děti smály, hýbaly se, byly spontánní, aby učení bavilo jak děti, tak i mě. Já jsem takové věčné dítě. Baví mě vymýšlet nejrůznější hry, říkanky a “srandičky”. Tak jsem se chtěla od všech těchto kurzů trochu odlišit a začala jsem učení se jazyka propojovat hodně s pohybem a později s jógou, kterou mám moc ráda. A na základě toho jsem založila Little Bubbles – kurzy dětské jógy spojené s angličtinou.

Proč vlastně “Little Bubbles”?

S názvem mi pomohla kamarádka Soňa – chtěly jsme dvouslovný název, který by byl dobře vyslovitelný a který by se hodil k našemu logu chobotnice. Tím, že chobotnice vypouští bublinky, je to jako kdyby mluvila (angličtina). Chapadly může různě hýbat – to zase naznačuje pohyb (jógu).

Jak taková hodina dětské jógy spojené s angličtinou vypadá?

Každá hodina je jiná, ale všechny spojuje výprava na tajuplné místo, kde se mluví jen anglicky. Takže se třeba s dětmi nějakým dopravním prostředkem (jógová pozice loďky, auta, letadla atd.) přeneseme na ostrov, kde plníme nejrůznější úkoly. Obvykle zde potkáváme nějaká zvířátka (opět procvičujeme jógové pozice např. kočka, pes, lev, kobra, slon atd. ) i anglická slovíčka.

Jelikož Bublinky fungují jako kurz, každý týden se zaměřujeme na nějakou určitou část těla nebo na určitá cvičení – do hodin vkládám nejrůznější dechová cvičení, cviky pro podélnou klenbu nožní, rovná záda a také podporu spolupráce mezi dětmi. Na konci každé hodiny je prostor pro meditaci a relaxaci. Baví mě při relaxacích dětské dušičce naslouchat – je to mou ohromnou inspirací.

S kolika dětmi najednou cvičíte?

Chci, aby kurzy byly co nejefektivnější, abychom se s dětmi dobře znali a měli na sebe dostatek času. Chci při lekci s každým dítětem být v kontaktu a „naladit se na jeho vlnu“. Proto pracuji se skupinkami do 10 dětí. Nejradši mám ale skupinky menší (kolem 5 dětí).

Jak se liší kurzy pro různé věkové skupiny?

Jógové hrátky s angličtinou (Tiny Bubbles) cvičím s dětmi a jejich rodiči. Jsou určeny pro všechny děti od 2 do 5 let, které se ještě necítí na to, aby byly bez maminek a tatínků. Potom je skupina předškoláků 3 – 6 let (Little Bubbles) a poslední skupinou jsou školáci – Bigger Bubbles (děti 6 – 10 let). Rozdělení je hodně individuální a může se měnit.

Používáte nějaké speciální pomůcky?

Ano, používám (viz obrázky). Jedna úžasná paní mi šije takové veselé panďuláčky, které nás provázejí při našich jógových dobrodružstvích. Ke každému zvířátku jsem vymyslela anglickou básničku, která propojuje anglickou slovní zásobu s jógovými cviky.

Je nutné, aby děti uměly anglicky ještě předtím než začnou navštěvovat Vaše kurzy?

Vůbec ne, ba naopak. Já je to naučím. Mám skupiny, kde jsou děti z anglických škol a školek i skupiny, kde děti umí maximálně barvičky. Budu se opakovat, ale nejdůležitější je, aby se děti cítily dobře a bezpečně – proto důkladně dbám na zařazování dětí do skupin.

A co jóga? Jsou kurzy vhodné i pro děti, které nikdy jógu necvičily?

Určitě. Dětská jóga je opravdu odlišná od té “dospělácké”. Paní Hanka Luhanová, která je zakladatelkou Dětské jógy zde v Čechách, mi jednou řekla, že všechno, co děti dělají vědomě se dá nazývat jógou. Já se tím řídím také. Začínáme úplně od začátku, od základních pozic a postupně přidáváme složitější. Je to ale stále o tom samém. Není důležité, jestli se děti naučí za půl roku všechny jógové pozice a tři pozdravy slunci, ale jestli to dělají bezpečně, baví je to a mají ze sebe radost.

Jak děti na Vaše lekce reagují děti a co říkají rodiče?
Musím říct, že jsem nadšená – děti do Bublinek chodí opravdu rády a stále se vracejí. Rodiče mají radost, že se děti učí anglicky a ještě k tomu dělají něco pro své tělo. Prý si doma básničky opakují a u toho cvičí. Pořád mi chodí fotky od rodičů, kde děti předvádějí, co se naučily třeba v parku nebo na chatě. Dělá mi to ohromnou radost.

„Výborné spojení cvičení se zábavnou formou výuky cizího jazyka. Moje tříletá dcera se naučila anglická slovíčka a přitom se z ní stala také malá jogínka.“ (tatínek Dan)

Odkud čerpáte nápady? Kde berete inspiraci k vymýšlení básniček a příběhů?

Vypadá to asi tak, že jdu po ulici nebo jedu v tramvaji, něco mě napadne, musím si to napsat a pak se do toho tak dostanu, že přejedu zastávku, ale mám vymyšlený příběh, básničku nebo novou postavu na další hodinu. Jak už jsem říkala, sama jsem ještě nevyrostla a inspiraci vidím všude kolem sebe. Vystudovala jsem anglický jazyk na Pedagogické fakultě, pracovala v Anglii s anglickými dětmi a vedla jsem nejrůznější kurzy angličtiny pro děti. Každý malý človíček, se kterým jsem měla tu čest pracovat, pro mě byl inspirací.

Jaké máte plány do budoucna?
Můj “icebox” má opravdu hodně odrážek 🙂 Bublinky se rozšiřují na další a další místa po Praze, přidáváme Poděbrady a Liberec, takže sháním šikovné členy do bublinkového týmu. Věřím, že budou přibývat další města, takže šikovných lidí není nikdy dost. Na setkání cvičitelů jógy v září budu přednášet o dětské józe s angličtinou, chystám podrobnou metodiku a následnou knižní publikaci. Taky další bublinkové akce pro děti, pobyty pro rodiče s dětmi a i když léto ještě neskončilo, příměstské tábory na další rok (ty letošní jsou plné, tak přidáváme další místa a termíny).

Co na Vaší práci máte nejraději?

Když mám možnost být s dětmi, jsem stoprocentně přítomná a sama sebou. Ony jsou mým učitelem, mou inspirací a díky nim chodím do práce i z práce naprosto nadšená. Baví mě s nimi trávit čas a vymýšlet další a další blbůstky, které by jim vykouzlily úsměv na tvářích. To mám na mé práci nejraději. Že mě opravdu naplňuje.

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě