0
Menu

Montessori inspiruje

„Vzdělávání a výchova malého dítěte nemá směrovat k jeho přípravě na školu, ale na život,“ píše Maria Montessori v knize Montessori – Objevování dítěte, která vyšla v nakladatelství Portál. V naší miniškolce se snažíme řídit jejími principy. Vedeme děti hravou formou k poznávání světa, rozvíjíme jejich kreativitu i intelekt. Naše osvědčené tipy na aktivity s dětmi (od 1 roku do 4 let) můžete vyzkoušet i doma.

Třídění a řazení

Děti mají rády organizaci a řád. Zkuste třídit barevné kostky (dřevěné kostky, lego, …), vyrobte si kroužky z ruliček (od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek). Využít k třídění můžete plato na vajíčka a různé předměty z domácnosti, nebo si vyrobte barevné parkoviště a parkujte autíčka podle barev.

Přiřazování – můžete přiřazovat knoflíky na šablonky dle tvarů nebo např. figurky zvířátek k obrázkům.

Výroba z čehokoliv

Tvořte s dětmi z přírodních materiálů, z předmětů, které najdete u vás doma nebo z věcí, které byste vyhodili. Recyklujte. Použijte plastová víčka od pet lahví, kartonové krabičky, polyester nebo si z pet lahví a ruliček vyrobte kuličkovou dráhu. Internet je plný nápadů a inspirace. Nebo zkuste předměty jen tak dát dětem a nechat prostor pro jejich fantazii.

Inspirace přírodou

Aby pro děti procházka byla zajímavější zkuste si doma namalovat mapu, nebo nakreslete na papír předměty, které po cestě můžete vidět. Děti s radostí budou odškrtávat, co potkaly. V zimě spolu vyrobte krmítko pro ptáčky a venku ho společně zavěste. Na jaře vezměte vzorník barev (např. Puntíky fixů na papíře) a přiřazujte dle barev květy, listy, klacky.

Nechte dětem doma na poličce/v knihovně hračky a knihy související s aktuálním ročním období. Podpořte v nich zájem o to, co se kolem nich v přírodě děje. Navíc, když se nějaké hračky po čase objeví, budou více žádané. Vytiskněte pár omalovánek s aktuálními obrázky, vyrobte si papírové puzzle apod.  

Praktický život

Děti baví zapojovat se do běžného chodu domácnosti. V připraveném prostředí (přizpůsobené jejich velikosti a schopnostem) rády zametají, přesýpají (čočka, rýže apod.), přelévají vodu z různých nádob a pomocí různých naběraček. Rádi šroubují, zkuste jim půjčit bezpečné nástroje z tatínkové dílny. Nebo je nechce připravit si svačinku.

Pomůcky (hračky)

Z pomůcek (vycházejících z Montessori pedagogiky) se nám nejvíce osvědčila růžová věž a dřevěná duha. Společně se dřevěnými kostky a postavičky zvířátek je spousta variant pro hru. Pro hrubou motoriku je výborné houpací prkno.

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě