0
Menu

„Krásný nový svět“ našima očima

V sobotu, 4. listopadu jsem si po dlouhé době dopřála zážitek jen pro sebe – žádné děti, žádný byznys, žádná usilovná práce na svém rozvoji, jen účast na akci se skvělou reputací – Tedx Prague. Letošní téma bylo krásně optimistické: Krásný nový svět. Vyrazily jsme s kolegyní Pavlínou, abychom případně probraly firemní záležitosti, kdyby program nestál za to. Na to ale nezbyl žádný čas.

Hned úvodní přednáška Zuzany Labudové mě nadchla. Žádné stereotypní řeči o tom, jak je ženy potřeba podporovat, ale reálný popis současného stavu, tedy že pomalu nastává století žen. Vyplývá to zcela jednoznačně z toho, jak byly ženy po staletí vychovávány, jsou přizpůsobivé, vzdělané a vysoce motivované. Nemohly získat flexibilní zaměstnání, které by jim umožňovalo pracovat, a zároveň pečovat o děti? Začaly tedy podnikat. Za uplynulých 5 let přibylo 34 tisíc podnikajících žen, zatímco počet podnikajících mužů klesl o 200! To by ale rozhodně nemělo znamenat vládu žen s cílem to mužům teď na oplátku pořádně nandat, ale výzvu ke konstruktivní a prospěšné spolupráci.

Filip Tylš mi přinesl trochu naděje do soukromého života, když představil lék psilocybin, který sice patří mezi halucinogenní drogy, ale vypadá na slibný prostředek k boji s depresí. To je bezesporu dobrá zpráva pro všechny, kteří se s touto zákeřnou nemoc potýkají. Článek o něm jsem našla tady

Velmi mě zasáhl také vstup Petra Třešňáka, který se podělil o svůj silný příběh otce holčičky s těžkým autismem. Na základě této zkušenosti se rozhodl iniciovat vznik projektu Děti úplňku, jehož cílem je získat podporu pro lepší sociální služby pro lidi s těžkou formou autismu. Stojí také za stejnojmenným filmem.

S Janem Školníkem jsme se potkaly v roce 2014 na udílení cen za společensky prospěšného podnikatele roku, kterým se tehdy stal. Vidíme v něm ztělesnění rčení „když se chce, všechno jde“. Stojí za rozvojem Broumovska, kde vlastní továrnu. Zasloužil se o obnovu místního kláštera a rozvoj komunitního života. Je neúnavným vizionářem a filantropem.  

Při přednášce Ondřeje Šteffla, zakladatele Scio škol, mě trochu mrazilo, když přirovnával stav dnešního školství k situaci ve zdravotnictví v době, kdy rodičky umíraly na horečku omladnic. A když Filip Semmelweis odhalil příčinu této horečky v bakterii, kterou k ženám přinášeli medici, a doporučil dezinfekci rukou, staří profesoři mu nevěřili, dál si ruce nemyli a ženy dále umíraly. „Vždycky se to tak dělalo“ a „Nemůže to být tak zlé, jinak by s tím přece už dávno někdo něco udělal,“ sice nejsou v případě školství přímo smrtící jako ve zdravotnictví, ale pro kreativitu, štěstí a radost ze života našich dětí smrtelné bezpochyby jsou.

Víte, jak vypadá takový domácí koncert? Hudebník Tomáš Jamník nám ho svým neuvěřitelným nadšením dokázal zprostředkovat, takže jsme si mezi 1400 lidmi připadali jako u nás v obýváku. Tomáš stojí za projektem Vážný zájem, který se snaží obnovit tradici domácích koncertů. Dobrá zpráva je, že jej můžete zažít ve vlastním obýváku s minimálními náklady.

I ostatní řečníci byli skvělí. Za necelý měsíc si budete moci jejich přednášky pustit na stránkách TedxPrague.

O výbornou atmosféru se postaral také Ethnocatering s dobrým jídlem a další aktéři s doprovodnými aktivitami. Zaujal nás především relaxační koutek, taková futuristická oáza přírody uprostřed konference. Zajímavá byla také hra od T-mobile, která pomáhá při výzkumu demence.

A jaké hlavní poselství jsme si odnesly? Asi to, že to s tím naším světem není tak špatné, když existují takové skvělé akce jako TedX a takoví úžasní lidé, kteří je zdarma ve svém volném čase organizují, a další úžasní lidé, kteří sdílejí své příběhy a znalosti a pak všichni Ti, kteří je sledují.

Hana Krejčí

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě