0
Menu

Čtyři ženy, čtyři příběhy – kariéra nebo rodina?

Poslední únorové úterý jsme s Pavlínou zamířily do Tančící kuchyně na setkání se slibným názvem „KARIÉRA NEBO RODINA“ – Co si žena může vybrat a nelitovat toho? Protože jsme obě mámy a pracujeme, osobně se nás toto téma velmi dotýká.

Čtyři ženy, čtyři příběhy a pohled sociologie

V příjemném prostředí Tančící kuchyně se čtyři sebevědomé a úspěšné ženy podělily o své příběhy, psycholožka a socioložka PhDr. Jiřina Šiklová pak skvěle doplnila celospolečenský kontext. Hned v úvodu poznamenala, že kariéra není sprosté slovo a připomněla známé prohlášení dětského psychologa Zděňka Matějíčka: “Nejdůležitější je spokojená matka.”

 

 

1. příběh: Alžběta Procházková Šimonková COO Techo, a.s.

Alžběta nastoupila do firmy Techo do funkce COO ve svých 41 letech, když už se pomalu vzdávala naděje na miminko. Ke svému překvapení po 4 měsících od nástupu zjistila, že je těhotná. Její šéf ji naštěstí od samého začátku podpořil s tím, že ji příchod dítěte určitě lidsky posune. Dnes jejímu broučkovi už 5 měsíců a Alžběta ho stejně jako její další kolegyně bere s sebou do firmy, kde je jedna místnost vyčleněna pro děti a chůvy. Říká, že s tím nemá problém, protože se jí daří dobře přepínat. Když je zrovna s dítětem, tak na práci nemyslí a naopak. Alžběta si posteskla, že stát vůbec neřeší maminky, které s příchodem dětí nechtějí práci přerušit.

2. příběh: Alexandra Kala, zakladatelka firmy Profimed

Alexandra o sobě říká, že je perfekcionistka a chce všechno dělat pořádně. Přepínat prý moc neumí, a tak se rozhodla nejprve rozjet firmu a mateřství odložit na později. Z firmičky, kterou založila před 10 lety v Českých Budějovicích, je dnes společnost se 150 zaměstnanci, pobočkami ve 4 evropských zemích a 300 milionovým obratem za loňský rok. Se svým partnerem žije už dvacet let, zatím se společně starali o pejska, ale už pomalu uvažují o dítěti. Alexandra tedy začala firmu cíleně připravovat na to, že ji po příchodu nového člena rodiny možná na čas opustí.

3. příběh: Kristýna Rapalová, bývalá HR ředitelka v GE Money Bank, dnes působí ve Flow Consulting

Kristýna spokojeně pracovala v korporátní firmě. Krátce po tom, co otěhotněla, dostala nabídku na post HR managerky, kterou se rozhodla přijmout. S malým Alexem řešila pracovní záležitosti po telefonu a v jeho 8 měsících se vrátila na part-time do práce. Její šéfová, sama matka 3 dětí, jí vyšla vstříc, vracela se tak téměř na stejnou pozici. Až po narození druhého syna si uvědomila, že se zpět už vracet nechce. Po pár pokusech o vlastní podnikání založila s kolegyní vlastní konzultantskou a vzdělávací společnost Flow Consulting. Jak sama říká, sedí na dvou židlích. Rozhodně nemá pocit, že by se dalo hovořit o nějakém work-life balance. Sice si může užít s dětmi čas po škole a během prázdnin, ale při návalech práce během roku bývá velmi náročné vše ukočírovat.

4. příběh Eva Bouck, bývalá CFO pro Monster, dnes maminka 4 dětí (skoro) na plný úvazek

Než se Evě narodila holčička, pracovala jako finanční ředitelka pro Monster. Práci si užívala, při tom ještě o víkendech studovala. Po svatbě se jí brzy narodila dcerka a ještě se jí podařilo studium dokončit. Postupně si Eva uvědomila, že od dcerky nedokáže odejít a rozhodla se zůstat doma. Postupně přibyly ještě 3 děti a Eva je dnes maminkou (skoro) na plný úvazek. Připadalo jí zbytečné mrhat v práci čas, který by mohla strávit se svými dětmi. Zvlášť do třech let to považuje za velmi důležité pro vytvoření citového vztahu. V poslední době jí trochu chybí ocenění, na jaké byla zvyklá v zaměstnání a cítí, že by chtěla být vzorem pro svou dceru. Začíná pomáhat manželovi ve firmě a také se zabývá správou nemovitostí.

Co ještě zaznělo?

  • Důležité je najít dobrého partnera a neřešit, co říkají ostatní.
  • Nesnažit se všechno zvládnout sama a říct si o pomoc.
  • Hodně záleží kam se vracíte.
  • Ať uděláte, co uděláte, stejně se nemůžete zavděčit všem.

Akci výborně moderovali Regina Sieber a Tomáš Poucha. 

Baby Office podporuje pracující rodiče. Zajišťuje ve firmách:

Chci dostávat Newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě.

    Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě