0
Menu

Zaměstnávání rodičů malých dětí

Česká republika se drží na horních příčkách žebříčku délky mateřské dovolené v Evropě. To je na jednu stranu skvělé. Ženy mohou zůstat se svými dětmi až do 4 let jejich věku, pokud chtějí a jejich rodinný rozpočet to unese. Na druhou stranu ale tato délka má vliv na ekonomickou situaci rodiny, sociální kontakty, možnost seberealizace a také schopnost žen vrátit se zpět do práce na stejnou pozici.

Česká republika je po Velké Británii a Slovensku na třetím místě v Evropě v počtu pracovně neaktivních (17% z obyvatel ČR) osob z důvodu péče o děti nebo postižené dospělé (CSU, 2015). Toto číslo vypovídá o rezervách, které v ČR máme a dává tušit, jaký potenciál pro naši ekonomiku se v této pracovní síle skrývá.

Zaměstnávání matek jako řešení nedostatku kvalifikovaných pracovních sil?

Česká republika nepatří mezi země, ve které jsou ve větší míře poskytovány flexibilní úvazky nebo netradiční formy organizace práce. Důvod není ani tak v legislativě, jako spíše v přístupech a stereotypech zaměstnavatelů. Pomalu se ale tento koncept mění. Nahrává tomu nejen dospívání nové generace, která má o životě a práci jiné představy než generace jejich rodičů, ale také nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Mnoho zaměstnavatelů si začíná uvědomovat, že atypické úvazky jsou cestou ke kvalitnějším zaměstnancům, naslouchání potřebám svých zaměstnanců vede ke zlepšení jejich výkonu a celkové pozitivní atmosféře na pracovišti. K tomu samozřejmě přispívá i diverzita týmů, kde jsou nejúspěšnější právě ty smíšené, kde jsou zastoupeny muži i ženy.

Největší hodnotou pro zaměstnavatele je věrný, spokojený a kvalifikovaný zaměstnanec. Rodiče na rodičovské dovolené jsou jedni z nejvěrnějších zaměstnanců, které si váží své práce a jsou za ni vděční. Vzhledem ke svým časovým limitům jsou v práci výkonnější a efektivnější.

Příklady táhnou

200157-top_foto1-i3mrdTi zaměstnavatelé, kteří pamatují na své matky na mateřské a nabízejí jim kontinuální spolupráci, případně i hlídání dětí a možnost být se svým zaměstnavatelem v kontaktu, získávají postupně konkurenční výhodu. Příkladem může být ČSOB, která realizovala program pro zaměstnávání matek po rodičovské dovolené.

Prohlédněte si prezentaci výsledků programu

Máte tip na zaměstnavatele, který zaměstnává rodiče s malými dětmi a umožňuje flexibilní formy práce? Napište nám, rádi s ním uděláme rozhovor a publikujeme na našich stránkách.

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě