0
Menu

Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi

Co se děje pod našima nohama?

Pod povrchem země koření rostliny a žijí zde spousty zajímavých organismů. Většina z nich je sice tak maličká, že je pouhým okem lze jen těžko rozeznat, pojďme se ale podívat na ty, které můžete na zahradě nebo v okolní přírodě s trochou štěstí zahlédnout.

Kdo žije pod zemí?

1 Krtek obecný, 2 Hraboš polní, 3 Žížala polní, 4 Žížala obecná, 5 Králík divoký, 6 Chroust obecný a) dospělec, b) larva (ponrava), 7 Mravenci, 8 Čmelák, 9 Mnohonožky, 10 Plži, 11 Svinka obecná, 12 Larva brouka zlatohlávka, 13 Larva brouka kovaříka (drátovec), 14 Krtonožka, 15 Pavouk křižák

Osení se vejde i na váš parapet!

Stačí využít ten nejslunnější okenní parapet v bytě a za pár dnů můžete v pohodlí domova získat drobné, křehké lístky zeleniny nebo bylinek podle vlastní chuti, které vám svým delikátním vzhledem a překvapivě výraznou chutí obohatí jídelníček.

Čeština pro tyto mladé rostliny nabízí půvabný název osení. Nejde o klíčky ani o mladé, plně vyvinuté rostliny, ale o zeleninu nebo bylinky sklízené v takovém stadiu růstu, kdy mají plně vyvinuty děložní (nejčastěji okrouhlé) lístky a zároveň se už objevily dva lístky pravé, které se podobají listům dospělé rostliny.

Tradičně se takto konzumují různé druhy listové zeleniny, červená řepa, fenykl, citronová či skořicová bazalka, šťovík, špenát, roketa, mangold, koriandr, ředkvičky, červené zelí, mizuna či štěrbák, vyzkoušet ale může každý bylinky či zeleninu podle vlastních chutí.

Kniha Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi

Zaujaly vás tipy na aktivity s dětmi? V knize Anity Blahušové jich najdete mnohem více! Naučíte se, jak proměnit svou zahradu v živé a zajímavé místo plné zeleně, květin a jedlých plodů, motýlů i ptáků, záhonků i skrýší: zdroj radosti, úrody a dobrodružství. Kniha nabízí spoustu inspirace, jak si v zahradě tvořivě a příjemně hrát v jakékoli sezóně. Navíc se dozvíte spoustu zajímavých detailů ze života zvířat i fungování rostlin. Seznámíte se také s hezkými tradičními rituály, které můžeme i dnes s chutí zapojit do moderního rodinného života.

Knihu vydalo nakladatelství Smart Press a můžete ji zakoupit zde

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě