0
Menu

Vracíte se do práce po rodičovské dovolené?

ivanka-sarinkaPokud jste měla ráda vaši práci a vyhovoval vám pracovní kolektiv, rozhodně se vyplatí v první řadě zkusit štěstí u vašeho původního zaměstnavatele a probrat s ním možnosti další spolupráce. Řada maminek to však ani nezkouší, protože to považují za zbytečné. 

To je však velká škoda, protože v poslední době jsou zaměstnavatelé kvůli velkému nedostatku kvalifikovaných pracovníků mnohem vstřícnější v oblasti pružné pracovní doby a částečných úvazků než tomu bylo dříve (i když je stále co zlepšovat).

Jak nám také potvrdilo několik oslovených personalistek řada firem si šetří flexiúvazky právě pro zaměstnance vracející se z rodičovské dovolené a na volném trhu práce je ani neinzerují. Jestli byli s vaší prací ve vašem původním zaměstnání spokojeni, můžete mít větší šanci na vyjednání vhodných podmínek než se o to pokoušet v novém zaměstnání.

Tip: Chcete vědět, na co máte nárok při návratu do zaměstnání? Doporučujeme tento článek: Návrat z mateřské a rodičovské: Na co máte právo a co si nenechat líbit

Jak podpořit šanci na návrat?

Asi vám to bude připadat divné, ale na úspěšném návratu do zaměstnání je dobré začít pracovat ještě před odchodem na mateřskou. Třeba tím, že se postaráte o hladké předání práce a nepojedete podle hesla “po mě potopa”. Je také vhodné projevit zájem o další spolupráci, zůstat v kontaktu a komunikovat se zaměstnavatelem (vašim nadřízeným, kolegy aj.).

Ať už se nám několikaletá rodičovská dovolená líbí nebo ne, z hlediska profesního rozvoje je to docela nářez. V každodenním kolotoči péče o děti a rodinu si české ženy jen obtížně udržují kvalifikaci ve svém oboru, což jejich návrat do původního zaměstnání i hledání nové práce značně komplikuje. Doporučujeme tuto stránku nepodceňovat a stále na sobě pracovat, přestože bývá velmi obtížné si nějaký čas urvat.

Co dělat, když se zatím necítíte na podnikání ani zaměstnání?

Realizovat své nápady nemusíte jen v zaměstnání nebo jako podnikatelka. Když vás peníze netlačí, nabízí se vám i jiné možnosti.

Můžete například pracovat jako dobrovolnice pro nějakou neziskovou organizaci, která vás svou činností nějakým způsobem oslovuje. Nabídky pro dobrovolníky najdete třeba na http://www.umsemumtam.cz/.

Také Baby Office často spolupracuje s dobrovolníky, zejména při pořádání kurzů a nejrůznějších akcí. Pokud byste rádi zapojili do našich aktivit, napište nám na info@babyoffice.cz.

Také se můžete pustit do nějakého vlastního projektu, kdy se věnujete činnostem, které vás baví, při kterých se můžete něco nového naučit nebo jsou třeba užitečné pro ostatní. Může to být psaní blogu, focení, pečení dortů nebo šití dětského oblečení. Řadě žen se podařilo na takových projektech postupně postavit vlastní podnikání.

Získané znalosti a zkušenosti vám později mohou velmi dobře posloužit při hledání práce nebo získávání prvních klientů.

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě