EN
0
Menu

Vodafone vychází maminkám vstříc, po RD se jich vrací na zkrácený úvazek více než 60%

Vodafone Marie MachováVodafone je druhým největším mobilním operátorem na světě. Působí v 28 zemích pěti kontinentů. Česká centrála sídlí v Praze v moderních budovách přímo u stanice metra Stodůlky.

Zaujalo mě, jak Vodafone podporuje rodiny s malými dětmi. Pokud se maminky nebo tatínkové vrátí do zaměstnání po šesti měsících mateřské dovolené, mohou využít zkrácenou pracovní dobu 30 hodin týdně, ale firma jim platí plný plat. Navíc Vodafone umožňuje flexibilní pracovní dobu i home office.

Povídala jsem si s Marií Machovou, která pracuje v lidských zdrojích a je maminkou dvou dětí (4 a 9 let) o tom, jak se ve Vodafone pracuje.

Do firmy jsem se vracela, když mladšímu dítěti byly 3 roky. Nejdříve jsem pracovala na poloviční úvazek. Po nějaké době jsem zjistila, že s flexibilitou, kterou Vodafone nabízí, mohu pracovat více. Nyní mám ¾ úvazek a jsem spokojená.

V čem spočívá ta flexibilita?

Mohu pracovat z domova nebo si přizpůsobím pracovní dobu podle potřeby. Když má například jedno z mých dětí školní besídku odejdu dřív nebo ráno přijdu později, protože se rozdává vysvědčení. Nemáme striktně danou pracovní dobu od – do. Vše je o domluvě s nadřízeným a záleží na povaze pozice. U některých to možné není, ale i pozice, u kterých se to primárně nepředpokládá, jako třeba práce na call centru, je home office do určité míry možný.

V některých odděleních máme maminek opravdu hodně. Firma oceňuje jejich loajalitu a efektivní práci. Někdy to jde skloubit hůř, ale snažíme se. HR oddělení vede manažery k tomu, že zkrácený úvazek neznamená méně práce. Dva lidé na půl úvazku většinou udělají více než 1 člověk na plný úvazek.

Jak se vám daří zůstávat v kontaktu s maminkami na rodičovské dovolené?

Každý měsíc jim posíláme newsletter, který se jmenuje Mamma Mia. Jde o interní zprávy z firmy, kde se dozví, co se ve firmě podařilo, jaké jsou personální změny ve vedení a další zajímavé informace, aby maminky zůstaly v obraze i doma. Občas pro ně uděláme speciální školení a jednou za rok zveme všechny zaměstnance na celofiremní večírek. Stejně tak jsou se svými dětmi vítány na Mikulášské besídce.

Mají zaměstnanci možnost vzít si dítě v případě potřeby do práce?

Ano, zvláště o letních prázdninách můžete na chodbách ve Vodafone potkat děti. Rodiče za ně samozřejmě musí zodpovídat.

Kolik žen využívá motivaci pracovat na ¾ úvazku a pobírat plný plat?

V současné době 13.

Vodafone je považován za žádaného zaměstnavatele. Na serveru Indeed a Vimvíc je hodnocen nadprůměrně. Jak vnímáte situaci na pracovním trhu v dnešní době? Daří se vám obsazovat volné pozice?

Jsme velmi hrdí na to, že se opakovaně umisťujeme na předních příčkách ankety zaměstnavatele roku. Při dnešní situaci nedostatku pracovních sil na trhu práce, je budování značky zaměstnavatele čím dál důležitější. Proto se snažíme zviditelnit  v nejrůznějších komunitách, např. agilních nebo mezi studenty. Pořádáme nejrůznější workshopy, kde necháváme nahlédnout pod pokličku, jak to u nás chodí. Reálná zkušenost s naší firemní kulturou spíše přiměje uchazeče se přihlásit.

Řešíte otázku rovných platů?

Odměňování ve Vodafonu je založeno na principu Fair Pay, který je zakotvený i v naší interní směrnici. Všechna rozhodnutí o odměňování zaměstnance jsou založena na jeho přínosu pro Vodafone. Nediskriminujeme na základě pohlaví, rasy, náboženství nebo víry, zdravotního postižení, věku, sexuální orientace ani genderové identity. Kromě toho každoročně děláme Fair Pay audit, který analyzuje výši odměňování mužů a žen.

Vracejí se vám zaměstnanci po rodičovské dovolené? Kolik procent rodičů se vrací?

Je naším cílem, aby se maminky po rodičovské do Vodafonu vracely a daří se to. Podle našich statistik se jich 62% vrátí na zkrácený úvazek.

Jsou zaměstnanci, kteří mají děti, odlišní od těch bezdětných?

Nedá se to říct obecně, ale zaměstnanci s dětmi efektivněji využívají čas strávený v kanceláři. Vědí, že tu mohou strávit jen určitou dobu a pak musí vyzvednout své děti ze škol nebo školek. Mám pocit, že mnohem méně prokrastinují.

Fakta:

Počet zaměstnanců globálně:  92000
Počet zaměstnanců v ČR: 1630
Počet zaměstnanců na MD/RD: 180
Možnost Home Office: Ano
Možnost zkráceného úvazku: Ano

Publikováno 6.9.2019

Hana Krejčí

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě