0
Menu

Velikonoční detektivka – Påskekrim

V našich tematických stezkách patří detektivní pátrání mezi nejoblíbenější zápletky. Proto jsme detektivní zápletku přidali i do naší velikonoční stezky “Kdo snědl beránka“.

Velikonoční detektivka

Až později jsme zjistili, že velikonoční detektivka je v Norsku ustálený pojem. Označuje tradiční zvyk Norů na Velikonoce zalézt ke krbu s knihou detektivek nebo ke sledování televizních či rozhlasových pořadů s kriminální tematikou.

Kde se tato tradice v Norsku vzala, nikdo přesně neví. Norové říkají, že kriminální žánr a Velikonoce se k sobě prostě hodí

Pravděpodobně ale tuto tradici odstartovala reklama nakladatelství Gyldendal během Velikonoc roku 1923. Reklama se objevila na titulní straně norského deníku Aftenposten s názvem „Bergenský vlak v noci vypleněn“. Inzerce měla přitáhnout pozornost na novou kriminální knihu spisovatele Nilse Lie. Kniha měla obrovský úspěch a bylo vidět, že se lidem líbí spojit Velikonoce a krimi.

V následujícím roce se nakladatelství Aschehoug začalo věnovat velikonoční kriminalitě již záměrně. Od té doby byly Velikonoce začleněny jako vrchol sezóny pro kriminální žánr.

Jestli si chcete zpestřit Velikonoce s dětmi, neváhejte a zkuste naši velikonoční bojovku s kriminální zápletkou.