0
Menu

Velikonoční detektivka – Påskekrim

V našich tematických stezkách patří detektivní pátrání mezi nejoblíbenější zápletky. Proto jsme detektivní zápletku přidali i do naší velikonoční stezky „Kdo snědl beránka„.

Velikonoční detektivka

Až později jsme zjistili, že velikonoční detektivka je v Norsku ustálený pojem. Označuje tradiční zvyk Norů na Velikonoce zalézt ke krbu s knihou detektivek nebo ke sledování televizních či rozhlasových pořadů s kriminální tematikou.

Kde se tato tradice v Norsku vzala, nikdo přesně neví. Norové říkají, že kriminální žánr a Velikonoce se k sobě prostě hodí

Pravděpodobně ale tuto tradici odstartovala reklama nakladatelství Gyldendal během Velikonoc roku 1923. Reklama se objevila na titulní straně norského deníku Aftenposten s názvem „Bergenský vlak v noci vypleněn“. Inzerce měla přitáhnout pozornost na novou kriminální knihu spisovatele Nilse Lie. Kniha měla obrovský úspěch a bylo vidět, že se lidem líbí spojit Velikonoce a krimi.

V následujícím roce se nakladatelství Aschehoug začalo věnovat velikonoční kriminalitě již záměrně. Od té doby byly Velikonoce začleněny jako vrchol sezóny pro kriminální žánr.

Jak zapracovat detektivní motiv do hry s dětmi?

Paměťová a psychologická hra

Děti si sednou do kruhu a uprostřed je skupina plyšových zvířátek. Jedno dítě jde za dveře a když se vrátí, jedno zvířátko zmizí. Dítě musí uhádnout, které zvíře to bylo a které dítě ho vzalo. Vyptává se jednotlivých dětí a podle toho, jak se tváří se pokouší uhodnout, zda mluví pravdu. S menšími dětmi můžete hrát zjednodušenou hru, kdy dítě pouze vzpomíná, které zvířátko zmizelo.

Hra na zloděje a policajty

Děti se rozdělí na týmy četníků a zlodějů po 4-6 hráčích. V rohu místnosti nebo zahrady určíme prostor pro vězení, kam se budou posílat chycení zloději. Po začátku hry dostanou zloději několik sekund náskok. Pak se za nimi policajti rozběhnou. Koho chytí (stačí obyčejné plácnutí), ten musí do vězení. Pokud chyceného zloděje plácne jiný nechycený zloděj, pak jsou tito zloději osvobození a mohou hrát dál. Hra končí buď pochytáním zlodějů nebo po uplynutí určitého času.

Jestli si chcete zpestřit Velikonoce s dětmi, neváhejte a zkuste naši velikonoční bojovku s kriminální zápletkou.

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě