EN
0
Menu

Tvoříme z přírodních materiálů: Les jako inspirace

Pavlína v Sama domaPříroda je plná nádherných pokladů. Děti v tom mají jasno, proto si z procházek domů nosí klacíky, kamínky a další drahocennosti, které pak doma nenápadně vyhazujeme. 🙂

Máme pro vás tip na společnou aktivitu, která vás bude bavit a děti z ní budou nadšené. Vydejte se na procházku do lesa, jejímž cílem bude nasbírat materiál na tvoření. Doma si z donesených věcí můžete udělat pěkné výrobky, které vám budou připomínat společně strávené chvíle.

Nalákat děti na procházku s tvořením nebude těžké. Děti les milují. Je plný zvuků, vůní, zvířátek a dalších bytostí jako jsou skřítkové či lesní víly. Lesní šero dodá tu správnou tajemnou atmosféru. Zkuste se s dětmi v lese na okamžik zastavit a poslouchat všechny zvuky, z plných plic se nadechnout sladké vůně, osahat si drsnou kůru stromů, pozorovat své okolí. Jednoduše zapojit všechny smysly.

Lesní tvorba

Tvořit můžete už v lese. Stačí se pozorně dívat a s malou dopomocí je náhle z kamenů obrovský brouk, z pařezu domeček a z větví strašidýlko. Děti také s oblibou staví domečky pro skřítky z klacíků a mechu.

Motýl z klacku

Co si z lesa přinést?

Záleží na ročním období, co v lese můžete najít. Nejvděčnější je podzim, kdy padá nádherně zbarvené listí ze stromů, dozrávají žaludy, kaštany a oříšky. Ale ani v jiný čas si nemusíte zoufat. V lese vždy najdete klacíky, kamínky, kusy kůry, mech a šišky.

Motýl z klacku

Jednoduchý a přitom efektní výrobek je pestrobarevný motýl s klacíku. Potřebujeme čtvrtku, provázek, akrylové nebo vodové barvy a klacík. Akrylové barvy jsou jasnější, výraznější a stálobarevnější. Čtvrtku přeložíme napůl a nakreslíme na ni půlku motýla. Složený papír pak rozstřihneme tak, aby byly obě části motýla stejně velké. Čtvrtku pomalujeme, k ní provázkem připevníme klacík a je hotovo. Tavnou pistolí je možné ještě přidělat tykadla.

Malování na kaštany, výroba totemu

Další oblíbenou činností je malování bílou akrylovou barvou na tmavé kaštany. Na každý kaštan můžete napsat jedno písmenko a pak si je různě skládat. Menší děti mohou malovat kytičky. Velmi zábavné je také malování totemů na klacíky.

Malování na žaludy a šperky z pryskyřice

Výrobky ze žaludů jsou spíše pro starší děti, protože manipulace s nimi je náročnější. Můžete vzít čepičku ze žaludu a přilepit ji ke skleněné kuličce nebo rolničce a rázem máte originální ozdobu na stromek nebo do květináče.

Na šperky z pryskyřice potřebujete silikonovou formu a pryskyřicovou hmotu. Drobný kvítek, jehličí nebo kamínek zalijete pryskyřicí a necháte zaschnout. Doporučujeme pro starší děti od 12 let. Je nutné dodržovat doporučená opatřebí  jako je ochrana nosu a úst apod.

Malování na kameny

Kameny z lesa omyjeme, nechgáme oschnout a malujeme akrylovými barvami či fixami. Na tmavé kameny můžeme malovat bílou akrylovou fixou stejně jako na kaštany. Zafixujeme speciálním lakem. Můžeme využít i decoupage.

Sama doma

Jak jsme tvořili s dětmi v pořadu Sama doma se můžete podívat tady:

Sama doma 20.1.2023, 26. minuta

Z našeho e-shopu vybíráme

Vytváříme materiály k různým příležitostem, které podporují dětskou kreativitu a zvídavost.

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě