0
Menu

Toulky po Jižní Moravě

Letošní prázdniny jsme pojali v lehce nostalgickém a didaktickém duchu. Tématem bylo poznávání krás naší republiky. 12-ti denní putování po Jižní Moravě jsme pečlivě naplánovali tak, abychom navštívili naše oblíbená místa, ale i objevili nová. Připravila jsem slepou mapu, že si budeme s dětmi zakreslovat trasu a hravou formou se učit zeměpis. Podobní nadšenci si mohou stáhnout zde mapu České republiky ve formátu pdf.

Zastavení první: Kostelní Vydří

Poutní místo a sídlo Karmelitánského nakladatelství jsem chtěla poznat už dávno. Ubytovali jsme se v Motelu Dačice, příjemném místě hned vedle zámeckého parku. Pokoje čisté a pohodlné, autem můžete zajet až před vchod svého pokoje. Jediné mínus v letošním suchém létě byl kanál se stojatou vodou, která páchla jako pavilon opic v zoo. Dorazili jsme v době 30ti stupňových veder, tak jsme trávili většinu dne na místním koupališti. Skvělý tobogan má příjemný dojezd, takže zlákal i 8letou Aničku, která se jinak vody bojí, tedy bála.

Karmelitánský klášter v Kostelním Vydří splnil moje očekávání. Je to nádherné poutní místo plné pozitivní energie. Součástí kláštera je i prodejna knih nejen s křesťanskou literaturou, pěkný koutek pro děti a prodejna dárkových předmětů. Nakoupili jsme zásobu knih a vypravili se na další cestu.

Zastavení druhé: Vranov nad Dyjí a Znojmo

Zámek Vranov nad Dyjí je romantická stavba na skále, ze které je nádherný výhled do celého okolí. Kuba se spíš zajímal o to, zda mu někdo nesnědl koláček, jak je vidět z jeho zoufalého výrazu na fotce níže. Ze Znojma děti nejvíc zaujala plovárna. Večer jsme se příjemně osvěženi procházeli městem a vzpomínali na staré časy.

Zastavení třetí: po stopách mého mládí

V Hevlíně a blízkém Laa an der Thaya jsem strávila 2 roky svého života, když jsem studovala na místní Bundeshandels Akademie, tedy ekonomické škole. Ubytování v hevlínském Penzionu u tří lip mi zpestřovali rakouští dělníci, se kterými jsem si mohla po více než 20ti letech popovídat a zjistit, že stále rozumím dolnorakouskému dialektu.

S dětmi jsme navštívili termální lázně, což byl pro nás jeden z nejhezčích wellness zážitků. Městečko Laa je milé, připadalo mi, že se za celou dobu, co jsem tu nebyla, zas moc věcí nezměnilo. Tedy až na ohavnou stavbu, která vyrostla mezi Hevlínem a Laa – Bomba Shopping. Při pohledu na ní mi připadalo, že jsem se vrátila do 90. let.

Zastavení čtvrté: Pálava

Mikulov je jedno z mých nejoblíbenějších měst. V pivnici Golem jsme si pochutnali na tradiční židovské kuchyni, navštívili židovský hřbitov a povídali si o osudu židovského národa. 

Na Pálavě jsme strávili nejvíc času. Ubytování jsme si našli na Pálavské riviéře, v rodinných apartmánech s výhledem na vodní nádrž, kousek od Archeoparku. Čas jsme trávili koupáním v bazénu, chozením na výlety, na lodičce a v muzeu. Místní Archeopark nás uchvátil, Anička se začala živě zajímat o paleolit:-)

Zastavení páté: Moravský Kras

Ubytování na zámku Křtiny jsme našli na Slevomatu, líbilo se nám hlavně, že máme s dětmi oddělené ložnice:-) Počasí nám přálo, bylo lehce pod mrakem, tak jsme prozkoumali Punkevní jeskyně včetně legendární propasti Macochy. Do Punkevních jeskyní je potřeba se objednávat předem, ale měli jsme štěstí, že jsme přišli hned ráno, tak jsme si prohlídku mohli rezervovat na odpoledne.

Nedaleko Křtin jsme navštívili ještě jeskyni Výpůstek, fascinující výpravu do historie. Objekt sloužil za druhé světové války jako továrna Wehrmachtu, v době studené války zde byl vojenský objekt.

Zastavení šesté: Hotel Ski a Žďár nad Sázavou

Poslední ubytování, hotel Ski, ohodnotila Anička jako nejlepší. Byl tam totiž bazén, minigolf a les hned za domem. 

Ve Žďáru nad Sázavou jsme si mohli vychutnat prohlídku klášterního areálu a muzea v programu přizpůsobeném dětem. Výstup na Zelenou horu není sice s kočárkem nejpohodlnější, ale stojí to za to. Naše putování jsme zakončili opět na krásném poutním místě. Santiniho kostel sv. Jana Nepomuckého je skvělý za každého ročního období. 

 

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě