603 564 243
EN
Menu

Tipy na aktivity – řemesla z dob minulých

„A já pořád, kdo to tluče a on bednář na obruče. Bednář sudy dodělává, při tom velké rány dává.“

Zpívá se v jedné lidové písničce. Dnes už ale většina lidí netuší, co vlastně práce takového bednáře obnášela. A co vy?

V minulosti řemesla nebývala ani tak zaměstnáním, jako spíš rodinným podnikem – postupy se  předávaly z generace na generaci. Lidé byli na své řemeslo velice hrdí a každý výrobek byl jiný, vytvořený s láskou a péčí. Strojová výroba už dnes nahradila většinu řemesel, stále ale můžeme mezi námi najít kováře, dráteníky nebo třeba skláře. Je skvělé, že český národ nezapomíná na své kořeny a na historii.

Představme řemesla dětem

Hledejme možnosti, jak děti s některými řemesly seznámit, aby jejich tradice nezanikla. Vhodné jsou návštěvy malých provozoven a lidových skanzenů, které se specializují na lidová řemesla, například skanzen v Červeném Újezdě. Za návštěvu stojí i Polabské národopisné muzeum spojené se skanzenem v Přerově nad Labem.

Spoustu aktivit na téma řemesel si ale můžete zkusit i sami doma, nebo je můžeme dětem představit my na našich akcích.  Vhodné jsou k tomu např. dětské dny. Děti se seznámí s českými tradicemi a historií, dozví se, jak konkrétní produkty vznikají a kolik je v nich práce. Budou si jich poté více vážit a zároveň si vytvoří a odnesou pěkné výrobky na památku.

A co si mohou děti vyzkoušet?

Můžou napodobovat šperkaře a vytvářet různé šperky z korálů, modelovací hmoty či jiných materiálů. Práci hrnčíře si mohou vyzkoušet v keramické dílničce a košíkářskou tak, že si upletou výrobek z proutí. Také si mohou zahrát na tkalce a potisknou si tričko, vyzkoušet batiku nebo dětský tkalcovský stav. Jako správní perníkáři si vyzkouší ozdobit perníčky a jako zahradníci si zasadí vlastní sazeničku a ozdobí její květináč.

Dnešní digitální doba přinesla spoustu nových oborů a pracovních pozic, ale i přesto je důležité, aby se na klasická řemesla našich babiček a dědečků nezapomínalo. Kdo ví, třeba se jednou naše pravnoučata budou učit o zaniklých zaměstnáních jako manager nebo webdesignér stejně, jako my se dnes učíme o bečvářích nebo flašnéřích. 😊

Komentáře