Tip na kurz v Acentru

Rozhovor s absolventkou kurzu Zkušeností k respektování Monikou. Dočtete se, co ji přivedlo k zájmu o tento přístup, a hlavně popis, jak kurz probíhal a v čem ji obohatil.

Co vás motivovalo k absolvování kurzu Zkušeností k respektování ?

Ke kurzu Zkušeností k respektování jsem se dostala prostřednictvím svých dobrých známých, u nichž jsem úplně poprvé viděla odlišný styl komunikace mezi členy jejich rodiny. Mohla jsem být součástí toho, jak změna zažitého stylu výchovy „velký rodič“, který má vždy pravdu, a „malé dítě“, může ovlivnit vývoj a směr konfliktu mezi rodiči a dětmi. Jak lze vyřešit nepříjemnou situaci bez budoucích nevyřčených emočních následků dítěte nebo laciného a neuspokojivého řešení ze strany dospělého. Ovlivnilo mě to natolik, že jsem chtěla poznat, v čem spočívá tato změna komunikace. Chtěla jsem se sama vydat na průzkum partnerského vztahování nejen kvůli dětem, ale najednou mě začal zajímat i přesah do okolních vztahů.

Jaký pro vás kurz byl?

Musím přiznat, že jsem na začátku měla obavu. Nevěděla jsem, co bude znamenat společné sdílení a co si přesně představit pod interaktivním přístupem. Strach mě přešel hned po prvním setkání. Způsobili to příjemná atmosféra, podobně naladění lidé a hlavně přístup lektorek, který navodil bezpečí. Předem stanovená pravidla, jež jsme mohli přinést i my jako účastníci. Především zásada o dobrovolnosti vstupovat do aktivit a možnost vyjádřit se či nevyjádřit k čemukoliv byly pro mě osvobozující.

Využila jste tu možnost?

Myslím, že vlastně ne. Možná párkrát jsem měla pocit, že už není co dodat, a tak jsem neměla potřebu vyjádřit se. V jedné z aktivit jsem se stala jen pozorovatelem. Formulovat své myšlenky do slov a moci slyšet i zkušenosti, názory ostatních bylo skvělé. Musím říct, že všechny aktivity mě bavily a navíc jsem si právě na nich ledacos uvědomila. Překvapilo mě to, protože jsem člověk introvertní a nerada se vyjadřuji před více lidmi. Tady mi to přišlo tak nějak přirozené, prostě v pohodě.

Co konkrétně vám kurz přinesl?

Absolvování tohoto kurzu mi ukázalo spoustu užitečného do budoucího života mé rodiny, nejen ve výchově dětí. Jak důležité je respektovat ostatní kolem sebe, abychom mohli žít společně co nejlépe, a zároveň se vyvarovali mnohdy opravdu zbytečných konfliktů (často postavených na domněnkách a kdyby). Na druhou stranu být uznána a podporována od druhých. Myslet na potřeby druhých a zároveň nezapomínat na potřeby vlastní. Mohla jsem se naučit, jak důležité jsou emoce a co všechno se za nimi skrývá. Nedívat se na situace jen jednostranně a zúženě, ale vidět je také z perspektivy druhého člověka, umět uznat, jak se cítí a co prožívá, a zároveň být spokojená sama v sobě. Prostřednictvím mnoha interaktivních vstupů jsem se mohla dozvědět a vyzkoušet si, jak komunikovat s dětmi, na co brát ohled při jejich výchově a jak je nevystavovat zbytečným stresům a nepřiměřeně negativním pocitům v podobě trestů a odměn. Zároveň také jak v dětech umět podpořit zdravou sebeúctu, aby dokázaly chápat přirozené důsledky situací a uměly s nimi patřičně nakládat. Jak důležité je umět popsat své emoce a zároveň se nebát je v bezpečném prostředí dávat najevo.

Cítíte po absolvování kurzu nějakou změnu ve svém životě?

Kurz udělal velkou změnu v mém dosavadním vnímání chování dětí, chování ostatních lidí kolem mě, ale také mých vlastních projevů a reakcí. Stále znovu se učím, jak jim lépe rozumět a jak efektivněji s ostatními fungovat. Ne vždy je to snadné. Je také důležité říct, že nejde o nějaký seznam osvědčených formulí či zázračných řešení, která vyloupnete z krabičky a fungují. Jde však o nasměrování a nastavení, jež vám mohou pomoci vidět spoustu před tím zcela „neviditelných“ věcí v komunikaci s vašimi blízkými a které mohou změnit váš přístup k nim. Na závěr bych ráda doporučila tento kurz všem rodičům (či prarodičům), kteří už mají s výchovou svých dětí zkušenosti, dále také rodičům malých dětí, jež se teprve učí, jak se svými dětmi co nejlépe vyjít a jak jim být co nejlepším doprovodem v přípravě na život. A v neposlední řadě také mladým svobodným lidem, které zakládání rodiny teprve čeká. Nejde pouze o komunikaci s dětmi, ale také o chod celé rodiny a dalších mezilidských vztahů. Chtěla bych vás podpořit, abyste se nebáli něco více se dozvědět a ptát se na věci, jež vás zajímají a které chcete měnit. Věřím, že pro vás bude tento kurz stejně užitečný, jako byl pro mě a moji rodinu.

Absolventka kurzu Zkušeností k respektování Monika K.

Pokud vás absolvování kurzu Zkušeností k respektování zajímá, můžete se více dozvědět zde.

Sdílejte ...


Komentáře

Okomentuje příspěvek