0
Menu

Tip na bojovku: Po stopách českých dějin

Děti milují bojovky, jak jim říkáme my, nebo stopované, jak jim říká moje maminka. Ať tomu říkáme jakkoliv, princip je jednoduchý. Děti se vydají vyluštit nějakou šifru a na konci cesty je čeká poklad. Připravila jsem 8leté Aničce bojovku k narozeninám.

Nedokázala jsem odhadnout stav jejích vědomostí ohledně českých dějin, tak jsem pro jistotu udělala na zadní stranu otázek velmi návodné nápovědy, aby nebyla zklamaná, že se jí nepodařilo tajenku vyluštit, protože za každou cenu chtěla jít sama. Výhra byla stylová – Staré pověsti české v komiksovém vydání (prodávají je mimo jiné v Levných knihách) a pár čokoládových zlatých mincí.

Trasu označovaly šipky udělané z klacků, kamenů nebo nakreslené křídou. Fáborky označovaly vždy ukrytou obálku s otázkou, kterou měla Anička odpovědět a zapsat do křížovky.

Pokud se chcete inspirovat, křížovku si můžete stáhnout zde.

Toto jsou otázky:

  1. Který český král nechal postavit KARLŠTEJN? (Nápověda: První 4 písmena ze slova KARLŠTEJN tvoří to jméno – přidáš jen E.)
  2. Jakou květinu měl ve znaku slavný český rod Rožmberkové? (Nápověda: Říká se jí královna květin, přidán obrázek růže.)
  3. Jaké město bylo založeno v roce 1420 husity? (Nápověda: Stejně se označuje program pro děti, které jezdí o prázdninách na „jméno toho města“. Obrázek stanů.)
  4. Jak se jmenovala první česká světice, babička sv. Václava? (Nápověda: Domácky se říká ženám, které se jmenují stejně jako ona, Lída.)
  5. Jak se jmenuje hrad v českém ráji? (Nápověda: Jmenuje se stejně, jako část lidského těla. Obrázek kosti.)
  6. Jak se jmenuje legendární český kníže? Jeho babička byla LUDMILA a byl zavražděn. Jeho svátek slavíme 28. září. (Nápověda: Domácky se mu říká Vašek.)
  7. Jak se jmenuje kmen, ze kterého pocházejí Češi, Slováci, Poláci a další Středoevropané? (Nápověda: Je to toto slovo pozpátku ÉNAVOLS.)
  8. Kolik let má století? (Nápověda: 10×10)
  9. Jak se jmenoval 1. český král? (Nápověda: Přečti pozpátku VALSITARV.)
  10. Co je nápoj králů (Dospělí to pijí při slavnostních příležitostech. Nápoj má červenou, bílou někdy růžovou barvu.)

Podívejte se také na naše další tipy na bojovky a hry pro děti

Hana Krejčí

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě