0
Menu

Studijní cesta sociálních podnikatelů do Bruselu

Díky iniciativě Romana Hakena, člena EHSV, jsem měla možnost zúčastnit se studijní cesty na téma Sociální ekonomika. Výjezd do evropských institucí v Bruselu se uskutečnil 6. – 8. března 2018. Na pozvání europoslance profesora Jana Kellera jsme strávili 3 dny nabité informacemi i zážitky.

Akce se zúčastnilo padesát představitelů sociálních podniků z celé České republiky. Zastoupeny byly neziskové organizace, ministerstva, podpůrné sítě i privátní firmy. Cesta autobusem nám umožnila detailně prodiskutovat otázky sociální ekonomiky v České republice a problémy, se kterými se potýkáme.

Centrum pro sociální ekonomii v Lutychu (Liége)

Cestou do Bruselu jsme se zastavili na univerzitě v Lutychu, která patří k nejstarším institucím věnujícím se sociální ekonomice na světě. Profesor Jacques Defourny nám vysvětlil pojetí sociální ekonomiky v Belgii, prohlédli jsme si působiště sítě Ciriec, která propojuje svět vědy se světem businessu.

Dům Evropské historie

Návštěva obdivuhodné expozice v šesti patrech patřila k nejsilnějším zážitkům z celého Bruselu. Bohužel jsme měli pouhé 3 hodiny, člověk by zde musel strávit celý den, aby si vše v klidu prohlédl a zažil. Slova George Santyana z roku 1905 znějí v kontextu neustále se opakujících událostí děsivě: „ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat.“

Evropské instituce

Měli jsme možnost zúčastnit se zasedání frakce Socialistů a demokratů v Evropském parlamentu. Poznali jsme fungování Evropského hospodářského a sociálního výboru a Výboru regionů. Byla nám představena Evropská síť měst a regionů pro sociální ekonomiku – REVES a Italské národní fórum pro sociální zemědělství. Setkali jsme se krátce také s komisařkou Věrou Jourovou. 

Zážitky z fungování evropských institucí zatím zpracovávám, některé věci mě zarazily, ale nechci se pouštět do komentování bez znalosti hlubších souvislostí.

Město Brusel

Volného času jsme mnoho neměli, ale stejně jsme stihli alespoň procházku centrem Bruselu.

A ještě pár rychlých fotografií 

Gastronomie

Brusel patří ke gurmánským rájům. Měli jsme možnost to poznat i během naší třídenní návštěvy. 

Hranice práce

Na závěr jsme měli možnost vidět skvělý film Hranice práce v rámci ozvěn festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Známá publicistka Saša Uhlová pracovala v nejhůře placených zaměstnáních v Čechách. Strávila několik týdnů v nemocniční prádelně, v drůbežárně, za pokladnou nebo v třídírně odpadu.  Na základě toho vznikla série článků pro server A2larm. Režisérka Apolena Rychlíková pak spolu se Sašou zpracovaly velmi sugestivní a emotivní dokument, který byl symbolickým zakončením našeho pobytu.

Hana Krejčí

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě