EN
0
Menu

Silvia Málová

Silvia Málová se narodila v roce 1979. Má jednoho syna. Vystudovala nová media na AVU a nyní se věnuje podnikání s projektem Babyfotovideo.

Jak jste se dostala k podnikání?

Vystudovala jsem Akademii výtvarných umění a vždy mne bavilo malovat, fotografovat a natáčet krátké filmy. Jsem tedy vizuálně kreativní člověk. Mám ráda lidi a ještě více děti, proto se má tvorba vždy orientovala převážně tímto směrem. Nyní na rodičovské dovolené jsem si uvědomila dvě věci. Jednak že mě děti baví čím dál tím víc a také že chci začít vlastní podnikání. Založila jsem tedy Babyfotovideo. Mohu tak zúročit zkušenosti, které jsem získala během let jak natáčením krátkých studentských filmů a prací pro televizní společnosti, tak malováním portrétů na zakázku. Ve své tvorbě se snažím o umělecký přesah. Nejde mi pouze o zobrazení vnější podoby dětí, chci ukázat jejich vnitřní tvář, stav nebo pocit a zdůraznit jejich individualitu. A k tomu se snažím přidávat i odpovídající estetickou formu.

Co pro Vás znamená podnikání na mateřské?

Mít vlastní podnikání znamená být závislá sama na sobě a též být časově flexibilní. Díky tomu se mi snad bude dařit skloubit rodinný a pracovní život. Partner mne v mém podnikání naštěstí podporuje, občas poradí a dá mi feedback. Jsem stále v nelehkých začátcích, ale věřím, že se mi podaří etablovat se na trhu tak, abych se touto prací mohla živit.

Jaké jsou Vaše záliby, u čeho relaxujete?

Naštěstí mě práce na Babyfotovideo moc baví, takže je to vlastně můj hlavní koníček. Nejvíce si ale odpočinu v sauně. Ráda si chodím zaplavat, v létě jezdíme na inlinech či na kole, v zimě občas vyrazíme na běžky. Plánuji také přidat pravidelné cvičení bikram jogy a vrátit se k běhu. Relaxuji také časem stráveným s kamarády a rodinou. Nyní už externě a hlavně přes kamarády mne zajímá potápění a létání malými letadly. Velmi výjimečně zvládnu shlédnout i film, což byl dříve můj velký koníček. Bohužel spoustu času trávím zbytečným surfováním po internetu, ale zkouším na sebe vymýšlet finty, jak se tomu vyhýbat. Poslední dobou jsem se ze sebezáchovných důvodů naučila relaxovat i u mytí nádobí, praní a skládání prádla. Hodlám relaxování rozšířit i o úklid typu utírání prachu a vytírání, což se mi zatím nedaří, tak snad časem.

Odkud znáte Baby Office?

Baby Office jsem poznala přes soutěž Rozjezdy na internetu. Zaujal mne nejen projekt Baby Office, ale i Rozjezdy, kam jsem se také přihlásila a díky oběma projektům poznala zajímavé lidi a dozvěděla se spoustu užitečných informací.

Jaký je Váš běžný den?

Každý den máme jiný. Snažím se, aby byl malý alespoň jednou či dvakrát týdně mezi dětmi, aby byl v kontaktu s babičkami a abychom měli nějakou zábavnou aktivitu společně. Občas musím náš program přizpůsobit práci. Uvědomuji si, že by malý potřeboval pravidelný režim a na tom nyní zkouším pracovat, zatím se mi to moc nedaří. V současné době chodíme do dvou coworkingových center s hlídáním dětí (Pexeso a Baby Office).

Co se pro Vás změnilo příchodem dítěte?

Změnilo se všechno. Ve chvíli, kdy jsem přišla z porodnice domů, jsem si uvědomila, že můj starý život končí a začíná nový. Vnitřní změnu cítím v pocitu naplnění, který jsem dříve neznala. Měla jsem občas pocity prázdnoty a myslela jsem si, že to je mnou, že se neumím zabavit. Začala jsem si dělat kurz létání ultralightem a i přesto, že mne to moc bavilo, pocity vnitřní prázdnoty přetrvávaly. Nyní už vím, že to byla skrytá touha po dítěti. Život má nyní nové dimenze, je takový opravdovější a plný lásky.

Kdo hlídá syna, když potřebujete pracovat nebo mít čas na sebe?

Jednou či dvakrát týdně nám malého hlídá chůva, vždy po třech hodinách. Jednou či dvakrát týdně jdeme také na 4 hodiny do Pexesa či Baby Office. Dvakrát týdně na 3 nebo 5 hodin hlídá babička a zhruba jednou za tři týdny jezdíme na víkend ke druhé babičce. Tam si od malého odpočinu nejvíc, protože se mohu na celý den vypařit na výlet. Babičky jsou zlaté, tímto jim oběma moc děkuji. Občas využívám i dětské koutky.

Jak zvládáte skloubit rodinný a partnerský život?

Někdy to jde dobře, jindy to někde trochu vázne. Stanovila jsem si malého a rodinný život jako prioritu, práci se zatím věnuji asi na čtvrtinový úvazek. Nejsem superžena a nechci od sebe být stoprocentní máma a podnikatelka zároveň. Možná jsou ženy, co to takhle umí, já zatím ne. Čas od času se totiž dostanete do situace, kdy klient čeká na e-mail, internetové připojení má zrovna výpadek, dítě pláče, protože si ho nevšímáte, jste nervózní, tlak se stupňuje, dítě křičí, klient čeká, vy přemýšlíte, zda dřív uvařit oběd nebo zaběhnout do kavárny kde je wifi a do toho se cítíte přetažená. Tyto situace jsou nepříjemné a odnášíte to vy i dítě. Proto to mám nyní tak, že práce je na druhém místě. Klientovi řeknu, že práce bude hotová za dva týdny. Mám tedy rezervu a vím, že i když mi malý onemocní,
tak to bez stresu zvládnu. Občas se nám podaří vyjet na krátkou dovolenou, navštívit Mirákulum či akvapark. V zimních měsících je to ale složitější. Jsme často nemocní. Na trávení času pouze s partnerem zbývá velmi málo času, na tom bychom měli zapracovat. Co se týká podnikání, to se rozvíji po malých krůčcích. Mám z toho ale mnohem lepší pocit a mohu si říkat, že to dělám sice pomalu, ale jistě.

Jaké máte profesní plány do budoucna?

Chci dále rozvíjet Babyfotovideo, časem bych ráda založila charitativní občanské sdružení na pomoc dětem (do budoucna možná i seniorům) a také mám jeden zatím tajný plán, který se týká dětí a to je zatím překvapení.

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě