0
Menu

S dcerou v práci

Zuzana Jokešová se s námi podělila o svou zkušenost přítomnosti dcery Sophie v její kanceláři. Je to na první pohled historka pro zasmání, ale po pečlivém přečtení uvidíte, že hlavně k zamyšlení a možná i k inspiraci.

Přes 14 let řídím personální agenturu a práce je součástí mého života. Když bylo Sofii přibližně šest let, začala se aktivně o mé zaměstnání zajímat. Dotazy mé dcery narůstaly na intenzitě a já vždy poctivě odpověděla.

Jednoho dne se zeptala: „Jaký byl dnešní uchazeč?“

Já na to, že nic moc a ona  na to: „Mami, co mohl udělat pro to, aby se ti líbil?“.

Tento dotaz mě nadchnul, a tak jsem jí navrhla, jestli by se mnou chtěla jít na příští pohovor. Přála bych vám vidět její nadšení a radost. Tak jsme se do toho spolu pustily. Když uchazeč žádal o pohovor o víkendu, svátku či večerních hodinách, řekla jsem ano, ale pokud jim nebude vadit má dcera, která se chce přijít podívat.

Má dcera je spíše introvert, takže na pohovorech moc nemluví a jenom poslouchá. Když uchazeč odejde, řekne mi ve zkratce svůj názor: „Byl dobrý, ale drahý.“ „S tou paní bych chtěla/nechtěla pracovat.“ a tak dále. Ve většině případů se shodujeme.

Ale nyní pojďme k jádru příběhu. Dcera mi poslední tři roky vždy jednou ročně skartuje všechny dokumenty. Je to taková brigáda za 30 korun na hodinu. Letos jsem se jí opět v březnu zeptala, zda chce přijít na brigádu. Byla moc ráda, ale pak se zarazila a velice plaše, ale zřetelně mi řekla: „Maminko, já půjdu moc ráda, ale já už tu práci dělám tři roky. Ty mi už vůbec nemusíš pomáhat a já ten papír můžu odnést do tříděných popelnic sama. Nezvýšila bys mi prosím plat?“.

V tu chvíli jsem byla na svou dceru velice pyšná. Denně vidím na pohovoru plno žen, které se bojí říct o peníze. Muži s tím problém nemají, ženy s tím opravdu zápasí. Myslím si, že Sophie se pečlivým nasloucháním naučila něco, co se mnoha ženám nepodaří za celý jejich život. Umí si říct o zvýšení platu na základě relevantních a logických argumentů.

Zuzana Jokešová je partnerkou ve společnosti Employment Express, s. r. o.,  která nabízí firmám komplexní řešení v oblasti řízení lidských zdrojů. Nedávno spoluzaložila společnost Brillion, která se zabývá výukou robotiky na základních školách. 

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě