0
Menu

Rodiče jsou skvělí zaměstnanci

ExxonMobil  je nadnárodní korporace, která těží a zpracovává ropu a zemní plyn, vyrábí maziva a petrochemické výrobky. Společnost má na celém světě kolem 80 tisíc zaměstnanců, Exxonmobil Business Support Center Czechia, jich zaměstnává přes 1200. Se Silvií Čebekovou jsme si povídaly o firemní kultuře a podpoře rodičů.

Jaká je česká pobočka ExxonMobil Business Support Center Czechia?

Jsme nadnárodní korporace, takže u nás pracuje hodně cizinců, aktuálně máme mezi zaměstnanci 68 národností. Máme vyvážený poměr mužů a žen, věkový průměr pracovníků se v posledních letech zvýšil z 29 na 33 let. Máme 237 zaměstnanců na mateřské a rodičovské dovolené, z toho 7 mužů. V péči o rodiče jsme inspirací pro ostatní pobočky.

Můžete blíže popsat péči o rodiče?

Máme celý program, který koordinuje Family Advisor (Rodinný průvodce), což je v této chvíli moje pozice. Family Advisor má 3 klíčové úlohy:

– Role Maternity Coordinatora (tedy koordinátora lidí na mateřské dovolené)
– Zaštiťuje Childcare support program (Program podpory péče o děti)
– Propojuje rodiče a radí v různých oblastech rodinného života

Hlavní úlohou původně samostatné role Maternity coordinatora bylo starat se o zaměstnance ve všech fázích rodičovství– tedy před nástupem na mateřskou, během ní i při návratu. Maternity coordinator zůstával s rodiči v kontaktu po dobu mateřské, podával důležité informace spojené s právními a dalšími nároky, zprostředkovával kontakt s HR, byl k dispozici pro veškeré dotazy.

Proč Maternity coordinator zanikl?

Tuto pozici jsme rozšířili, protože jsme zjistili, že potřebujeme zastřešit celý management kolem rodiny a rodičů. Ve firmě máme více než 600 rodičů s dětmi v různém věkovém rozmezí. Spolupracujeme s různými neziskovými organizacemi, které nám pomáhají orientovat naše zaměstnance v různých rodinných situacích. Např. nezisková společnost Cesta domů (hospicová péče) nás seznámila s tím, jak je možné doprovázet rodinného příslušníka na poslední cestě v důstojných podmínkách. Měli jsme přednášky také na téma sendvičové generace, na chronická onemocnění, zdravé rodinné vztahy a mnoho dalších.

Je o tyto věci zájem ze strany zaměstnanců?

Koncem loňského roku (2017) jsme udělali interní průzkum potřeb zaměstnanců v této oblasti. Odpovědělo na něj mnoho z nich. Na základě tohoto průzkumu jsme  postavili plán akcí a workshopů a snažíme se lidem poskytnout to, co momentálně potřebují. Pozoruji velký zájem zaměstnanců o všechny pořádané akce.

U nás ve firmě existuje mnoho iniciativ, některé vznikají globálně, jiné si zakládají zaměstnanci v Praze sami. Například „Women interests network“, „Working parents group“, „Community Investment Commitee“ a mnoho dalších. Máme např. uzavřenou facebookovou skupinu jen pro naše rodiče – BSC Prague Parents.

Firmy si často stěžují, že maminky, které odejdou na mateřskou dovolenou, se celé 3 a více let nezajímají o to, co se děje ve firmě. Jak to řešíte u vás?

My se snažíme rodiče podpořit v návratu a udržovat s nimi kontakt. Kdo chce zůstat doma třeba 8 let, protože má více dětí, tak ho samozřejmě nenutíme vracet se dříve. Snažíme se maximálně pomoci zaměstnancům, kteří se chtějí vrátit dříve. Ať už radami, propojováním, flexibilitou pracovního úvazku nebo částečným home officem.

Pro rodiče na rodičovské dovolené pořádáme 2x za rok workshop Back to Work. Až 6x za rok máme akci s názvem Parents Reconnected (Znovuzapojení rodiče), který seznamuje rodiče s tím, co se děje ve firmě.

Můžete blíže popsat vaše programy péče o děti?

Již několik let přispíváme na  firemní školku, kde je v současné době přes 20 dětí. Nově přispíváme každému dítěti zaměstnance do 3 let jednorázovou finanční částkou a je jedno, kdy a na jakou formu péče o dítě  si rodič částku vyčerpá. Může si platit chůvu, libovolnou školku v místě bydliště nebo umístit dítě do dětské skupiny.

Máme malý dětský koutek ve firmě, kam může rodič vzít dítě v případě jednání.

Zaměstnáváte i maminky vracející se na trh práce, které nebyly vašimi zaměstnankyněmi?

Při náboru nerozlišujeme, zda se jedná o maminku, ale je fakt, že se snažíme nejdříve umístit naše vracející se maminky. Průměrně se nám vrací 35 lidí ročně.

Jak se na český systém podpory rodičů dívají ostatní pobočky, které máte po celém světe?

Zpočátku pro ně bylo těžko pochopitelné, proč je nějaký zaměstnanec neaktivní 3 roky nebo u navazujících mateřských i více let. Ale jsme tu již od roku 2004, takže si na tento kulturní rozdíl zvykli. Tím, že u nás pracuje hodně cizinců, tak i oni mění kulturu u nás ve firmě. Máme maminky z Čech a ze Slovenska, které se vracejí po půl nebo roce, ale není to až tak časté.

Pociťujete nedostatek lidí?

Pociťujeme, máme ale obrovskou výhodu, že se nám skoro všichni rodiče po mateřské vracejí. A pokud se nevrátí, tak většinou proto, že se odstěhovali nebo kompletně změnili způsob života. V naší pobočce lidé nezůstávají na pozici déle než 2 nebo 3 roky. Vyzkouší různé pozice, různý typ práce. A také mají možnost jít pracovat do zahraničí.

A máte rovné platy?

Ano.

Můžete ještě zmínit, jak pečujete o své zaměstnance v oblasti zdraví?

Tuto oblast máme velmi dobře zpracovanou. Platí u nás Safety first (Bezpečnost na prvním místě). K bezpečnosti patří v našem prostředí především prevence a vzdělanost v oblasti péče o zdraví. Máme 2 fyzioterapeutky na plný úvazek, které se starají o naši ergonomii. Máme maséry na plný úvazek, každý den k nám chodí trenéři, kteří stojí u našich stolů a učí nás, jak relaxovat, protahovat se. Máme celý Wellness program, za který dostáváme každý rok různá ocenění.

Máte vyčíslené, jak se vám tato péče o zaměstnance vyplatí finančně?

Nemáme to vyčíslené. Je pro nás nejdůležitější, aby byli naši zaměstnanci zdraví a spokojení, což samozrejmě přispívá i k jejich efektivitě v práci.

Jak jste vy osobně ve firmě spokojená.

Jsem moc spokojená. Nečekala jsem, že tu zůstanu tak dlouho. 2x jsem se vracela po 2 letech – 2 roky v práci, 2 roky s dítětem. Teď dělám Family Advisora a moc mě to baví.

Jsou zaměstnanci, kteří mají děti odlišní od těch bezdětných?

Rodiče jsou dle mého názoru skvělí zaměstnanci. Jsou odolní vůči stresu, věci si tolik neberou. Jsou výkonní, organizovaní a po mateřské a rodičovské se vracejí s velice cennými zkušenostmi.

Děkuji za rozhovor

Hana Krejčí

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě