0
Menu

Proč dlabeme na Halloween dýně: Legenda o Jackovi

Halloween - dýněSvátek Halloween se slaví po celém anglosaském světě v předvečer svátku všech svatých, 31. října. Halloween, na rozdíl od našich Dušiček, není tolik o vzpomínání, jako spíše o strašidelné zábavě. Děti se oblékají do děsivých kostýmů a chodí na koledu. Říkají „Trick or treat“, což se dá volně přeložit jako „Koledu, nebo ti něco vyvedu“. Dostávají sladkosti i drobné peníze.

K Halloweenu patří také strašidelná výzdoba, jejímž základem jsou vydlabané dýně.

Jack-o‘-lantern: legenda o Jackovi

Legenda o JackoviŽil byl kdysi v Irsku opilec a šprýmař Jack. Vyváděl různé neplechy, ale hlavně hodně pil. Jednou, v předvečer svátku všech svatých, se tak strašlivě opil, že ho pomalu opouštěla duše a z pekla si pro něj přišel ďábel. Jenže Jack se probral a nechtělo se mu ještě zemřít, a tak začal s ďáblem smlouvat. Prosil ďábla o 6 pencí na pivo. Čert ale peníze neměl, a tak mu Jack navrhl, aby se on sám proměnil v mince. Čert myslel, že když Jackovi vyhoví, bude moci rychle zpět do pekla, a tak pronesl zaklínadlo a místo čerta se objevily peníze. Jack si koupil pivo za pět pencí, šestou minci schoval do peněženky, a tak se čert nemohl proměnit zpátky. Výměnou za svobodu slíbil ďábel Jackovi na světě ještě jeden rok.

Jack se ale nepolepšil, naopak pil ještě víc. Tak pro něj za rok opět přišel ďábel. Byl rozzuřený, protože to v pekle pěkně schytal. Jack ho ale opět přelstil. Když si čert vylezl na strom pro hrušku, vyryl do kůry stromu znamení kříže. Čert nemohl dolů. Výměnou za svobodu s ním Jack uzavřel dohodu, že ho do pekla nikdy nepřijmou.

Jack se opět nepolepšil. A tak netrvalo dlouho a opravdu zemřel. Jeho duše se po smrti vydala do nebe. Jenže, světe div se, do nebe Jackovu duši nepustili. Jack chtěl tedy alespoň do pekla, ale to má své zásady a nemohlo porušit dohodu, že ho nikdy nepřijme. Jackova duše byla odsouzena bloudit v temnotě. Ďábel dal Jackovi alespoň žhavý uhlík, který mu bude svítit na cestu.

Od těch dob dávají lidé do dýní svíčky a žhavé uhlíky. Jsou pro Jacka, aby jeho duše nebloudila ve tmách a mohla se aspoň trochu ohřát. A také věří tomu, že když mu dají do dýně svíčku, on pak ochrání jejich obydlí před zlými duchy.

Chcete přiblížit dětem dušičkové téma?

Naše Vzpomínková stezka ukáže dětem i rodičům vzpomínkové rituály z různých zemí světa. Hravou formou se tak dovídají o zvycích z dalekých krajů.

Pro menší děti jsme připravili zábavnou stezku Strašidláci.

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě