603 564 243
EN
Menu

Podmínky pro podnikající maminky se zlepšují, ale situace není zdaleka ideální

OPPA 2013 - Vzdělávání na mateřskéO tom, jak je těžké skloubit práci a rodinu, ví své každá maminka malých dětí. Proto se spousta žen na mateřské a rodičovské dovolené chce pustit do podnikání. Před šesti lety jsme s dalšími maminkami byly přesně v této situaci. A tak jsme vymyslely projekt, který by řešil nejen náš problém, ale usnadňoval by rozjezd podnikání dalším podnikatelům. V březnu 2013 jsme otevřely náš vysněný prostor, jehož základem byla sdílená kancelář s miniškolkou.

Realizovaly jsme také vzdělávací cyklus pro ženy na mateřské a rodičovské dovolené nebo krátce po jejím skončení. Vzdělávání bylo zdarma, financované z evropských dotací. Kurzů se zúčastnilo kolem 200 žen. Zajímalo nás, kam se ženy za uplynulý čas posunuly a jak vnímají změny ve společnosti. Na krátký dotazník, který jsme posílali, jich odpověděla necelá polovina.

Ženy podnikat chtěly, bránil jim nejčastěji strach a finanční prostředky

Záměr podnikat mělo téměř 90% zúčastněných žen, skutečně podnikat začalo téměř 60%. Ženy, které podnikání nerozběhly, nebo se jim nestal hlavním zdrojem obživy, uvádějí nejčastější překážky:

  • vnitřní strach z nových věcí a z neúspěchu, nedůvěra sama v sebe
  • nejistota výdělku a velká finanční zátěž zpočátku
  • žádný nebo nedostatečný nápad na podnikání
  • podpora od rodiny
  • nedostatek času nebo jiné priority
  • nabídka dobrého zaměstnání

Všechny ženy, ať už podnikat začaly nebo ne, uvádějí nejčastější překážky v podnikání:

  • složitá legislativa
  • finance
  • podpora od rodiny
  • čas, který jsou ženy ochotné věnovat rozvoji podnikání

V čem se situace pro maminky s malými dětmi změnila?

Prostory Baby Office KačerovJeden z hlavních důvodů, proč chtěly ženy začít podnikat, byl nedostatek flexibilních a zkrácených úvazků. V posledních letech se dostupnost flexibilních úvazků pomalu zlepšuje, mimo jiné kvůli nedostatku lidí na trhu práce.

Téměř 70% dotázaných žen si myslí, že se zlepšila dostupnost zařízení péče o děti. Vznikají nové soukromé školky, jesle i dětské skupiny.

Většina žen uvádí, že pokud byly maminky v minulosti zdrojem levné pracovní síly, tak se to pomalu mění. Některé vnímají, že zaměstnavatelé pohlížejí na maminky spíše jako na zdroj komplikací než na levnou pracovní sílu (mateřská a rodičovská dovolená, poté nemoci dětí a další povinnosti související s chodem rodiny). Hodně záleží na tom, v jakém odvětví se žena pohybuje a jaká je firemní kultura, kde pracuje. Více než 40% žen uvádí, že je naše společnost tolerantnější k matkám, které pracují s dětmi. 30% žádnou změnu nevidí.

Recepce Baby Office v Praze na KačerověVětšinou ženy uvádějí pozitivní změny. Na podnikající a pracující matky se pohlíží s větším respektem, ženy mají kolem sebe více příkladů úspěšných podnikatelek. Zlepšila se možnost otcovské dovolené, firmy nabízejí home-office a flexibilní úvazky. Současná situace na trhu práce nutí firmy se přizpůsobit. Podpora od státu v podobě školkovného až do výše 11 tisíc. Nová zařízení péče o nejmenší děti, baby-friendly firmy, které nabízejí hlídání dětí. Existuje řada organizací, která pomáhá maminkám s uplatněním na trhu práce.

Ženy uvádějí i změny k horšímu. Legislativa je podle nich složitější, než byla dřív. Role babiček není podporující, jak tomu bylo dříve. Babičky jsou už moc staré nebo nechtějí o děti pečovat pravidelně. Stále existuje hodně předsudků, že by žena neměla pracovat, pokud má malé dítě. Možností, jak být úspěšná, a zároveň mít spokojenou rodinu, je stále minimum.

Kam se za 5 let posunul Baby Office?

Baby Office lektořiBaby Office vznikl v roce 2012. Fungování coworkingového centra s miniškolkou se ukázalo být bez dotací neudržitelné, nicméně jsme se rozhodly pokračovat a hledat zdroje financování z vlastního podnikání. Naší hlavní činností je nyní pořádání akcí pro rodiny, ať už pro firmy nebo pro veřejnost. Zajišťujeme rodinné dny (Family Day), dny dětí, Mikulášské a Vánoční večírky. Na akcích zajišťujeme mobilní dětské koutky, které poskytují zázemí pro rodiče nejmenších dětí. Ve firmách zajišťujeme pravidelné i nárazové hlídání dětí o prázdninách, při akcích pro rodiče na mateřské a rodičovské nebo v dětském koutku v případě potřeby.

Hana Krejčí

Tisková zpráva ke stažení

Komentáře