0
Menu

Péče o děti ve firmě – možnosti a trendy

Děti ve firměStále více firem poskytuje svým zaměstnancům benefity, které jim pomáhají sladit práci a rodinu. Ten nejžádanější benefit v této oblasti je bezesporu flexibilní pracovní doba a možnost zkráceného úvazku. Další vítanou formou podpory je možnost vzít dítě s sebou do práce.

Přehled možností, jak se postarat o děti ve firmě

Hlídání dětí o prázdnináchHlídání dětí o prázdninách

Pomáhá řešit situace, kdy děti mají volno a rodiče musí do práce. Nejčastěji se jedná o podzimní, pololetní nebo Velikonoční prázdniny. Firmy často spojí tuto příležitost s možností ukázat dětem, kde jejich rodiče pracují a posílit svou značku zaměstnavatele u nejmladší generace. O letních prázdninách organizují firmy pro děti svých zaměstnanců příměstské tábory. Tento benefit dopřává lidem pravidelně například společnost Certicon, innogy nebo CNC.

Zasedačka s dětským koutkemZasedačka s dětským koutkem

Firma přizpůsobí jednu místnost pobytu dětí. K dispozici je zpravidla několik pracovních míst a vybavená dětská herna. Tuto možnost využije rodič, pokud potřebuje nutně do práce a dítě nemůže do školy nebo školky nebo vypadlo hlídání.

Zasedačku s dětským koutkem mají například v innogy, Microsoftu, Kooperativě nebo Pojišťovně DAS.

Dětský koutek ve firměDětský koutek

Některé firmy zřídí přímo dětský koutek, ve kterém je k dispozici hlídání podle potřeby. Například firma 2N umožňuje svým zaměstnancům nechat si děti pohlídat v dětském koutku 2x týdne. Tato varianta není zpravidla vhodná pro pravidelnou docházku. Řeší situaci, kdy rodič potřebuje do práce, a nemá hlídání. V případě, že rodič pracuje převážně z domova, ale občas potřebuje zajít do práce na poradu nebo schůzku, využije tuto možnost.

Dětská skupina a firemní školkaDětská skupina

Od roku 2014 existuje možnost zřídit Dětskou skupinu. Jedná se zařízení péče o děti od 12 měsíců do 6 let, která na rozdíl od klasické mateřské školy není svázána tolika normami a směrnicemi.

Právní rámec zajišťuje Zákon č. 247/2014 Sb, Vyhláška 281/2014 Sb., Vyhláška 410/2005 Sb. Nad 12 dětí spadá pod MPSV, kontroluje ji Inspektorát práce.

Dětskou skupinu má například ČEZ, Akademie věd ČR, Ministerstvo financí, Ministerstvo zahraničních věcí a další.

Registrovaná Mateřská školka, zapsaná v rejstříku MŠMT

Firemní školka musí splňovat požadavky školského zákona jako jiné mateřské školy ostatních zřizovatelů. Právní rámec zajišťuje Zákon 561/2004 Sb., Vyhláška 410/2005 Sb. Spadá pod MŠMT, kontroluje ji Inspekce MŠMT.

Firemní školku má Českomoravská stavební spořitelna, Raiffaisenbank, Siemens a další.

Hana Krejčí

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě