0
Menu

Patří batolata do školky?

Dostala jsem příležitost zúčastnit se diskuzního pořadu Máte slovo na téma batolata ve školkách. V roli diváka jsem přišla podpořit stranu zastoupenou Kateřinou Valachovou (exministryně školství a poslankyně ČSSD), Eliškou Kodyšovou (Česká ženská lobby, Aperio) a ředitelkou mateřské školy v Českých Budějovicích, kde dvouleté děti ve školce již jsou. Proti nim stanul  Václav Klaus ml. (předseda sněmovního Výboru pro vzdělání, ODS), Václav Mertin (dětský psycholog) a ředitelka mateřské školky z Prahy, která dvouleté děti ve školce odmítá.

Pořad se vysílá v přímém přenosu od 21:25. My jsme se dostavili už v 8 hodin na vrátnici. Po nezbytných formalitách jsme měli více než hodinu čas, který jsme trávili s ostatními diváky diskutováním o dané problematice. 

Po 21 hodině jsme se přesunuli do přenosového sálu. Diváci byli usazeni podle toho, jaký názor podporují, vpravo byli zastánci dětí ve školkách, v levo odpůrci. 

Celá debata kolem dětí ve školkách mi připadá zbytečně vyhrocená. Když o tom přemýšlím s odstupem, tak se mi zdá, že kdyby šlo všem o dobro dětí, kterým se všichni zaštiťují, tak by podobná debata vypadala úplně jinak. Lidé by se neosočovali, ale v klidu by místo vzájemného obviňování hledali řešení.

Děti potřebují bezpečné prostředí, které jim poskytuje pocit jistoty, a milující rodiče, kteří jsou sami spokojení a vyrovnaní. Rodiče by měli poznat, zda je jejich dítě zralé na kolektiv nebo se tam trápí. Rodiče by měli uvážit všechna rizika i přínosy brzkého návratu do zaměstnání.

Proč je ale celá diskuze postavená tak negativně? Proč na sebe vytahujeme navzájem protichůdné odborné expertízy o tom, co je nebo není dobré pro naše děti? A kam se z toho vytrácejí ty děti?

Záznam pořadu si můžete prohlédnout zde.

Hana Krejčí

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě