603 564 243
EN
Menu

Mikulášské tradice v různých zemích

Chodí Mikuláš na začátku prosince jen za českými dětmi nebo ho znají i jinde? Porozhlédli jsme se, jak to s těmi mikulášskými tradicemi vypadá u nás, v různých zemích Evropy a v Americe. 

ČESKO – MIKULÁŠ

V Česku a na Slovensku je v dnešní době při mikulášské nadílce Mikuláš představován v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem a je doprovázen anděly a čerty. Tato skupinka obchází domácnosti s dětmi 5. prosince v předvečer svátku sv. Mikuláše. Andělé s Mikulášem obdarovávají děti pamlsky, čerti se starají o symbolické trestání a strašení zlobivých dětí.

POLSKO – MIKOLAJ

Polský Mikolaj navštěvuje děti v noci z 5. na 6. prosince a dárky jim „schovává“ pod polštář, případně do velké ponožky. Hodné děti se mohou těšit na menší hračky, knížky nebo sladkosti, těm zlobivým rodiče vyhrožují, že dostanou rákosku. Mikolaje někdy doprovází Sněhová vločka.

 NIZOZEMSKO – SINTERKLAAS NA BÍLÉM KONI

Sinterklaas přijíždí již první sobotu po 11. listopadu, parníkem ze Španělska.  Místo andělů a čertů ho doprovází Černý Petr. Tato tradice pochází z 19. století, jednalo se o nutnou cestu z důvodu obstarání pomerančů a granátových jablek. 5. prosince děti připraví  do blízkosti komínu (v moderních domácnostech k ústřednímu topení) své boty, do kterých často dávají mrkev či seno pro Sinterklaasova koně, který se má pohybovat ve výšce nad komíny domů.

NĚMECKO A RAKOUSKO – KNECHT RUPRECHT a KRAMPUS

V Německu za dětmi přichází s Mikulášem místo čerta Pacholek Ruprecht (Knecht Ruprecht), ověšený řetězy a metlami. V různých krajích se však vyskytují i odlišné postavy. Třeba v Bavorsku podobně jako v Rakousku straší zlobivé děti Krampus.

USA – SANTA CLAUS

Ve Spojených státech amerických se z mikulášské tradice zrodil Santa Claus, který však nosí dárky až o vánocích.  Jeho jméno vzniklo chybou ve výslovnosti holandského slova Sinterklaas, které je zkratkou slova Sint Nicolaas (Svatý Mikuláš). Původně byl Santa zobrazován podobně jako náš Mikuláš v biskupském rouchu. Dnešní Santa Claus vypadá jako obtloustlý, veselý, bělovousý stařík s typickou červenou čepicí s bílým lemováním. Tuto podobu zpopularizovala ve 30. letech kampaň na Coca-Colu, ve které Santa vystupoval.

FINSKO – JOULUPUKKI

Podle pověstí na úpatí hory Korvatunturi žije Joulupukki, kde shromažďuje lístečky se všemi prosbami všech dětí. O balení dárků se stará rychlá rota skřítků, o jejich transport pak sobí spřežení, obdobně jako u Santy Clause. Finský svátek Mikuláše se neslaví 6. prosince, ale až v období Vánoc. Název Korvatunturi je složen ze dvou finských slov: korva („ucho“) a tunturi („hora“). Hora svými třemi výběžky, jež z ní vyčnívají, připomíná tvarem ucho. Díky tomu podle pověsti slyší Joulupukki všechna přání, která děti na celém světě vysloví.

Komentáře