0
Menu

Mikulášská nadílka: co udělá dětem největší radost?

Mikulášská nadílkaMikulášská nadílka patří vedle Štědrého dne k nejoblíbenějším událostem v roce. Děti očekávají návštěvu Mikuláše a jeho družiny s nadšením i špetkou napětí. Kde se tato tradice vzala a jaká je ta nejlepší mikulášská nadílka pro děti?

Svatý Mikuláš je historická postava. Byl to biskup v Myře (dnešní Turecko). Žil na přelomu druhého a třetího století. Podle legendy rozdal svůj majetek chudým a pak se vydal putovat do dalekých zemí. 

Celý svůj život se snažil pomáhat lidem, staral se o děti, o chudé a bezmocné. Proslul svou štědrostí. Vypráví se, že zachránil tři dívky, které jejich otec poslal do veřejného domu vydělat si na věno. Dal každé měšec zlaťáků. A tak se dívky mohly vdát, aniž musely prodávat svoje tělo.

Mikulášská nadílka děti6. prosince, kdy slavíme Mikulášův svátek, je pravděpodobný den jeho smrti. V předvečer tohoto dne chodí Mikuláš spolu s čertem a andělem.

Hlavní úlohou Mikuláše vždy bylo působit důstojně a připomenout dětem, aby se chovaly slušně a poslouchaly rodiče. Anděl rozdává dárečky, čert postává výhružně v pozadí.

Mikulášská nadílka je pro děti často spojena se strachem z návštěvy čertů. Přečtěte si, jak se vyhnout stresu při návštěvě nebeského tria

Nejoblíbenější mikulášská nadílka

Pro děti je hlavním zážitkem setkání s Mikulášem a jeho družinou. Říci básničku nebo zazpívat písnišku vyžaduje notnou dávku odvahy.

Do tradiční mikulášské nadílky patří sáček nebo krabička se sladkostmi a drobnými dárečky, jako jsou ozdoby, skládačky, knížečky nebo tvořivé aktivity. Do balíčku patří také ovoce, ale i kousek uhlí či brambora.

Dnes už děti asi tolik neocení, že dostanou pomeranč, mandarinku nebo sušené ovoce. Dříve bylo toto ovoce vzácné, a pro děti bylo velkou pochoutkou. Pro dnešní děti jsou nejdůležitější rodinné zážitky, příjemné prostředí a tajuplná atmosféra očekávání a těšení.

Mikulášská nadílka ve světě 

V každé zemi se svátek Mikuláše slaví jinak. V Americe se Mikuláš transformoval v Santa Clause, který nosí dárky o Vánocích. Původní tradice vypadala ale tak, jako se dodnes dodržuje v Čechách a na Slovensku. Tedy že Mikuláš naděluje dárečky a sladkosti začátkem prosince, jako předzvěst větších vánočních darů.

O Mikulášských tradicích ve světě se dočtete v našem článku. 

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě