603 564 243
EN
Menu

Masopust: povídání a inspirace pro děti nejen v MŠ

Obodobí Masopustu začíná po svátku Tří králů a vrcholí týden před Popeleční středou. 

Masopustní pečínkaProč se slaví Masopust?

Nejvýznamnějším křesťanským svátkem jsou Velikonoce. Na ně se naši předkové řádně připravovali. Drželi dlouhý půst, kdy nebylo dovoleno jíst maso, slavit a bavit se. Proto se před začátkem půstu chtěli pořádně najíst a užít si života.

Povídání o masopustu pro předškoláky (video).

Kde se vzalo slovo masopust?

Slovo masopust tvoří slova maso a půst. Půst znamená odříkání. Dříve se lidé postili hlavně od masa. V přeneseném významu se můžeme postit i od čokolády, sladkostí nebo sledování pohádek. Jiný význam je opuštění masa – maso pusť.

Proč říkáme tomuto období masopust, když v té době lidé naopak hojně hodovali a maso jedli? Protože dříve masopust označoval pouze poslední dny před postní dobou a lidé se s masem loučili.

Někde se tomuto období říká karneval. My známe karneval jako označení maškarní zábavy, kdy se lidé převlečou za různé masky a tancují.

Masopustní maska - smrtkaJak slavili masopust naši předkové?

Půst začínal popeleční středou, a tak se týden před ní slavilo a hodovalo.
Čtvrtek před masopustní nedělí se nazýval tučný čtvrtek. V tento den bylo ve zvyku jíst a pít co nejvíce, aby byl člověk celý rok při síle.

Masopustní neděle patřila tanečním zábavám. Lidé se sešli u slavnostního oběda a poté se všichni vypravili do hospody k muzice.

Nejdůležitějším dnem celého masopustu bylo masopustní úterý. To byl den průvodů masek. Muži v maskách obcházeli stavení, všude je pohostili, často dostali i trochu alkoholu. Průvod byl pak stále veselejší a rozpustilejší. Končilo se přesně o půlnoci.

Pochování basy - masopustní tradicePochování basy

Před půlnocí bylo ještě zvykem pochovat basu. Figurína basy se na nosítkách vynesla ven a zakopala do země na znamení, že se lidé po 6 týdnů budou muset obejít bez muziky. Lidé věřili, že nesmí tancovat přes půlnoc, jinak se mezi nimi objeví ďábel jako myslivec v zeleném kabátě.
O půlnoci ponocný zatroubil a lidé se rozešli do svých domovů. Začínal přísný půst.

Jak slavíme dnes

Průvody maškar můžeme vidět dodnes na mnoha místech naší republiky. Dnes se jich, na rozdíl od minulosti, účastní i ženy a děti. Pořádají se také maškarní bály, karnevaly a masopustní veselice s programem. Tyto akce se ale již neomezují na krátké období masopustu.

Masopustní koblihyUpečte si koblihy ze šlehaného těsta

Suroviny: 500 g hladké nebo polohrubé mouky, 50 g cukru, 4 žloutky, sůl, 30 g droždí, 1/4 l mléka, vanilka, citrónová kůra, 1 lžička rumu, 80 g másla, zavařenina, tuk na smažení

Postup: Z 1/8 l mléka droždí a jedné lžíce cukru a asi 150 g mouky smícháme řidší kvásek a dáme vykynout. Do kotlíku na sníh dáme žloutky, cukr, druhou osminku mléka a šleháme ve vodní lázni, až hmota zhoustne. Touto hmotou a kváskem zaděláme mouku, přidáme sůl, vanilku, citronovou kúru, rum a máslo. Zpracujeme vláčné těsto a dáme vykynout. Pak vykrajujeme koblihy, plníme je zavařeninou a smažíme.

(Recept z knihy Velká kniha lidových obyčejů a nápadu, Martin Bestajovský, Albatrosmédia, 2020)

Masopustní maškary – každá maska má svůj význam

Masopustní maska - medvědLidé věřili, že když se převléknou za zvířata, tak získají jejich vlastnosti. Masky mají svoje role i svoji hierarchii.

Medvěd – nejoblíbenější a nejstarší maska, je symbolem síly a plodnosti. Medvěd během obchůzek tančil s hospodyněmi a tím jim měl zajistit dobrou úrodu i potomstvo.

Kobyla – často jsou za kobylu převlečeni 2 lidé, první nese koňskou hlavu, druhý se ho drží za ramena a představuje zadní část koňského těla. Oba dva jsou přikrytí plachtou či prostěradlem.

Smrtka nesmí chybět v žádném průvodě. Je symbolem konce.

Hejtman nebo Turek jsou masky, které mají uniformy. Mívají na sobě 365 papírových květů – aby každý den byl šťastný den.

Masopustní maska šašekStrakáč nebo Laufer je šaškovská postava, která má obleček sešitý z velkého množství pestrobarevných záplat a na hlavě vysokou čepici zdobenou střapcem. prakticky vede celý masopustní průvod.

Maska žida neoznačuje náboženství ani národ, ale představuje podomního obchodníka, který nabízí na prodej různé věci, nejčastěji žertovné.

Masopust či Bakchus je maska s podobou tlustého dobromyslného muže. Je znamením poživačnosti a nemírnosti v jídle, pití i jiných radovánkách.

V průvodu nesměl chybět ani kat a ras
Časté jsou také masky, které oslavují nový život: ženich a nevěsta, svatebčané nebo žena s kočárkem.

Další oblíbené masky:
Cikán, cikánka, mouřenín, bába s nůší, vodník, anděl, čert, policajt, soudce, střapatá maska s cepem, tzv. caperda, šaškové, řemeslníci a hudebníci.

Pracovní list ke stažení zdarma: Masopust pracovní list

Chcete dětem přiblížit masopust hravou formou? Nabízíme Inspirovník nabitý informacemi, úkoly a hádankami a zábavnou tematickou stezku: 

Tip na masopustní tvoření

Růže z krepového papíru

Hana Müllerová

Komentáře
Kde nás můžete potkat
Eventy v době koronaviru

I v době pandemie přinášíme dětem zábavu i poučení a odpočinek rodičům.