603 564 243
Menu

Maminko, proč musím mluvit spisovně?

P1240330„Maminko, proč musím mluvit spisovně?“ zaskočila mě dcera otázkou.

Nevěděla jsem honem, co odpovědět. Otázku jsem nemohla zařadit do kategorie „Jak vznikl vesmír?“ a odkázat na veřejně známé informace či osobní domněnky. Musela jsem tomu čelit.

Mohla jsem říci něco jako „Protože je to tak správně.“ nebo „Protože naše mluva ukazuje, jak jsme inteligentní“ a tak podobně, ale nešlo mi to přes ústa. Vybavil se mi můj potlačovaný pud z nedávna, když jsme se s dcerou učily skloňovat podle rodů a mne zněla otázka v hlavě: „Proč se to musí dělat tak složitě?“

Sama češtinu celkem ovládám, ale tváří v tvář učivu prvního stupně základní školy mě napadají otázky, které mě jako dítě nenapadaly. Ale moji dceru ano.

Včera jsem četla článek o mladíkovi, který v dětství odmítal rozlišovat měkká a tvrdá í/ý a i přesto (či proto?) se dokázal v životě prosadit, dostat svoji vysněnou i dobře honorovanou práci.

Zamotala jsem se do úvah a tak jsem to raději rychle zamluvila s tím, že si musím pořádně rozmyslet, co odpovědět.

Až příliš často si uvědomuji, co vše naše děti formuje – každý střípek vět, skutků, pocitů…

Pak jsem zvedla hlavu k televizní kulise s dokumentem Na cestě, který zachycoval příběhy ze života lidí s handicapem. Zaujalo mě to dokoukala jsem do konce. Moje starosti s odpovědí na všetečnou otázku jsou najednou malicherné.

Děti přece dokážou zpracovat život kolem nich často lépe, než si sami myslíme.

Pavlína

Náš tip: Zajímá vás, jak vychovat šťastné a chytré dítě? Inspirujte se neurovědou.

Komentáře