Maminko, proč musím mluvit spisovně?

P1240330„Maminko, proč musím mluvit spisovně?“ tahle otázka mne trochu zaskočila. Tedy trochu více. Nemohla jsem ji zařadit do kategorie „Jak vznikl vesmír?“ a odkázat na veřejně známé informace či osobní domněnky. Musela jsem tomu čelit. Nemám ve zvyku odpovídat suše: „Prostě proto.“, ale snažím se věcem dávat smysl, aby měli své opodstatnění. Můžu říci něco jako „Protože je to tak správně.“ či „Protože naše mluva ukazuje, jak jsme inteligentní“ a tak podobně, ale nešlo mi to přes ústa. Vybavil se mi můj potlačovaný pud z nedávna, když jsme se spolu s dcerou učili skloňovat podle rodů a mne zněla otázka v hlavě: „ Proč se to musí dělat tak složitě?“ Sama češtinu celkem ovládám, ale tváří v tvář učivu prvního stupně základní školy mne napadají otázky, které mne snad jako dítě nenapadaly …ale moji dceru ano. Ještě k tomu jsem včera četla článek o mladíkovi, který v dětství odmítal rozlišovat měkká a tvrdá í/ý a i přesto (či proto?) se dokázal v životě prosadit, dostat svoji vysněnou i dobře honorovanou práci … najednou jsem nevěděla, co říci, protože jsem nad smyslem váhala a jediné co ze mne vypadlo, bylo: „Já přece taky nemluvím sprostě.“ … Co je to za blbost? Kdo nemluví spisovně, přece nemusí mluvit sprostě, ale jen hovorově…jsem se do toho zamotala a tak jsem to raději rychle zamluvila a musím si pořádně rozmyslet, co říci. Ta demokracie a svoboda projevu mi tedy dává zabrat. A možná si až příliš často uvědomuji, co vše naše děti formuje – každý střípek vět, skutků, pocitů…
pauza – chvilka zamyšlení …
zvedla jsme hlavu k televizní kulise s dokumentem Na cestě, který zachycuje příběhy ze života lidí s handicapem … dokoukala jsem do konce. Moje starosti s odpovědí na všetečnou otázku jsou najednou malicherné. Děti přece dokážou zpracovat život kolem nich často lépe, než si sami myslíme.

🙂

Souhlasíte?

Pavlína

Sdílejte ...


Komentáře

  1. Hana Krejčí 16. února 2016

    Moc hezky napsané. Já mám v tomhle docela jasno. Spisovná mluva v projevu, slušné oblečení na společenských akcích, chování u stolu, zdvořilost a ohleduplnost k okolí patří dle mého názoru ke zdravým projevům naší kultury. Donedávna jsem formální chování nedoceňovala, dávala jsem přednost přímočarosti a otevřenosti. Ale čím jsem starší, tím více si cením formálního přístupu. Proč mluvit spisovně? Proč ne, vždyť naše řeč je tak krásná. Umožňuje rozlišovat mezi různými situacemi, umožňuje projevit úctu nebo naopak lehký despekt. Naše vnímání se tříbí, musíme uvažovat kdy použít jaký jazykový kód.

Okomentuje příspěvek