603 564 243
EN
Menu

Krabice radosti: Originální dárek pro děti

Krabice radostiV době, kdy nám pandemie znemožnila pořádání akcí, jsme začali vymýšlet alternativní produkty. Snažili jsme se navázat na úspěch našich mikulášských balíčků smysluplným dárkem pro předškoláky, kteří se loučí se školkou. A tak vznikla KRABICE RADOSTI.

Základem je kartonová krabice, kterou si děti ozdobí podle návodu. Povzbuzujeme je, aby tvořily svobodně a nebály se selhání. Hodnocení, jak se výzdoba krabice povedla, náleží pouze dítěti.

Zážitky jako poklad

Děti milují poklady. Chceme jim pomoci uvědomit si, že ty nejlepší poklady jsou vztahy s ostatními lidmi a společné zážitky. Cestování, hraní s kamarády, čas strávený s rodinou. Vedeme je k tomu, aby si uvědomovaly důležité chvíle svého života, zapisovaly si je a mohly se k nim vracet. K tomu slouží Zápisník zážitků. Děti ho mohou využít pro psaní nebo kreslení toho, co je potkalo, na lepení samolepek emocí nebo třeba na razítka z cest. Nebo všechno dohromady.

Karty emocí

Krabice obsahuje také karty emocí, které dětem pomohou lépe se v sobě vyznat. Bezprostředním impulsem pro tvorbu karet emocí byla kniha Řeč emocí od Karly McLaren. Karla vysvětluje, že emoce jsou v nás stále přítomné v jakési latentní podobě. Jsou připravené vystoupit na naši obranu.

My jsme emoce dětem představili jako hodné bytosti, které mají za úkol děti chránit. Postavičky pro nás nakreslila skvělá ilustrátorka Veronika Dvořáková. Sama maminka dvou dětí, dokázala se vcítit do dětského světa, a nakreslila zářivou Radost, ochranářský Strach, podporující Hněv, hluboký Smutek, pečující Stud a motivující Závist. 

Když se děti naučí emoce ovládat a rozumět jim, bude se jim lépe žít. 

Zdroje a inspirace

Karla McLaren: Řeč emocí
Kanál Karly McLaren v angličtině
 
V hlavě: skvělý film pro děti o emocích
Joachim Bauer: Proč cítím to, co ty?
Vojtěch Černý, Kateřina Grofová: Děti a emoce
Virginie Limousin: Moje emoce

Návod na ozdobení krabice radosti

Další tipy na ozdobení krabice na Pinterestu.

Hana Müllerová

Komentáře
Kde nás můžete potkat
Eventy v době koronaviru

I v době pandemie přinášíme dětem zábavu i poučení a odpočinek rodičům.