0
Menu

Jak zvládat svoje emoce

Krabice radostiPřijímat svoje emoce je náročné pro dospělé natož pro děti. Hledali jsme produkt, který by pomohl dětem uvědomovat si svoje emoce, a zároveň se soustředit na radosté okamžiky všedních dnů. A tak vznikla KRABICE RADOSTI.

Základem je kartonová krabice, kterou si děti ozdobí podle návodu. Povzbuzujeme je, aby tvořily svobodně a nebály se selhání. Hodnocení, jak se výzdoba krabice povedla, náleží pouze dítěti.

Zážitky jako poklad

Děti milují poklady. Chceme jim pomoci uvědomit si, že ty nejlepší poklady jsou vztahy s ostatními lidmi a společné zážitky. Cestování, hraní s kamarády, čas strávený s rodinou. Vedeme je k tomu, aby si uvědomovaly důležité chvíle svého života, zapisovaly si je a mohly se k nim vracet. K tomu slouží Zápisník zážitků. Děti ho mohou využít pro psaní nebo kreslení toho, co je potkalo, na lepení samolepek emocí nebo třeba na razítka z cest. Nebo všechno dohromady.

Karty emocí

Krabice obsahuje také karty emocí, které dětem pomohou lépe se v sobě vyznat. Bezprostředním impulsem pro tvorbu karet emocí byla kniha Řeč emocí od Karly McLaren. Karla vysvětluje, že emoce jsou v nás stále přítomné v jakési latentní podobě. Jsou připravené vystoupit na naši obranu.

My jsme emoce dětem představili jako hodné bytosti, které mají za úkol děti chránit. Postavičky pro nás nakreslila skvělá ilustrátorka Veronika Dvořáková. Sama maminka dvou dětí, dokázala se vcítit do dětského světa, a nakreslila zářivou Radost, ochranářský Strach, podporující Hněv, hluboký Smutek, pečující Stud a motivující Závist. 

Když se děti naučí emoce ovládat a rozumět jim, bude se jim lépe žít. 

Rozvrh hodinEmoce ti pomáhají: Rozvrh hodin

Stáhněte si rozvrh hodin, který ukazuje dětem emoce jako pomocníky.

Zdroje a inspirace

Karla McLaren: Řeč emocí
Kanál Karly McLaren v angličtině
V hlavě: skvělý film pro děti o emocích
Joachim Bauer: Proč cítím to, co ty?
Vojtěch Černý, Kateřina Grofová: Děti a emoce
Virginie Limousin: Moje emoce

Návod na ozdobení krabice radosti

Další tipy na ozdobení krabice na Pinterestu.

Hana Müllerová

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě