EN
0
Menu

Jak přilákat a udržet kvalitní zaměstnance?

To je otázka, se kterou si lámou hlavu personalisté v nejedné české firmě. V současné době máme v Česku rekordně nízkou nezaměstnanost, roste počet volných pracovních míst a zaměstnavatelé mají problém některá pracovní místa obsadit.

Čím dál větší roli hraje personální marketing, kdy se místo oslovení klientů firmy zaměřují na přilákání zájemců o práci. Velkou roli kromě samotného obsahu práce a mzdy hrají zaměstnanecké benefity. Jejich nabídka ze strany zaměstnavatelů a představy zaměstnanců se však někdy míjí. Aktuální situaci ilustruje například Platový průzkum společnosti Hays, kterého se zúčastnilo 400 společností a 1500 potencionálních uchazečů o práci.

Co nabízejí zaměstnavatelé?

Mezi tradičními benefity najdete příspěvek na stravování, mobilní telefon, dovolenou navíc, flexibilní pracovní dobu, vzdělávání a nápoje na pracovišti. V poslední době roste nabídka vzdělávání či pojištění a naopak klesá obliba stravenek a občerstvení. Asi vás nepřekvapí, že větší firmy poskytují častěji benefity než menší a také že nabídka výhod není pro všechny zaměstnance stejná. Typické je to právě třeba u pružné pracovní doby a home office. Hodně firem deklaruje, že je nabízí, ale ve skutečnosti mají volnější pracovní dobu jen někteří zaměstnanci a pracovat z domova může jen pár vyvolených.

Co chtějí zaměstnanci?

Zaměstnanci by podle zmíněného průzkumu nejvíce ocenili větší vstřícnost zaměstnavatelů v oblasti sladění osobního a pracovního života. Nejžádanějšími benefity tedy jsou pružná pracovní doba a dovolená navíc, s malým odstupem následuje home office a zdravotní volno. Téměř čtvrtina respondentů průzkumu projevila zájem o firemní školku, což podporuje současný trend v poskytování benefitů pro rodiče.

Zájem zaměstnanců a nabídka zaměstnavatelů podle průzkumu společnosti Hays 2015

Co zaměstnavatelé nabízejí Co chtějí zaměstnanci
96 % Příspěvek na stravování 72 % Flexibilní pracovní doba
79 % Mobilní telefon 72 % Dovolená navíc
75 % Dovolená navíc 66 % Home Office
75 % Firemní akce 61 % Sick Days
73 % Vzdělávání 56 % Vzdělávání
73 % Flexibilní pracovní doba 56 % Služební automobil
3 % Hlídání dětí 24 % Hlídání dětí

Jak vyjít zaměstnancům vstříc?

Tento výzkum není jediný, který naznačuje, že na žebříčku priorit zaměstnanců vede rodinný život a zdraví, spíše než stravenky a mobilní telefon. Pracujícím rodičům chybí kvalitní práce na zkrácený úvazek, takže pružná pracovní doba s možností home office či sick days pro ně znamenají výraznou podporu.

Flexiúvazky však nemusí být jediným řešením. Díky Baby Office můžete ve vaší společnosti sortiment benefitů v oblasti work-life balance ještě rozšířit. Co pro vás a vaše zaměstnance můžeme udělat?

  • pečujeme o děti zaměstnanců, návštěvníků, klientů: pevné a mobilní dětské koutky, příměstské tábory,
  • organizujeme akce pro rodiny zaměstnanců: Dětský den, Family Day, Mikulášská a vánoční besídky, jarmarky, dny otevřených dveří a další komunitní akce
  • pomůžeme vám vybrat nejlepší řešení pro vaši firmu.

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě