0
Menu

Jak si Vánoce opravdu užít

Moje osmiletá dcera dnes psala dopis Ježíškovi. Byla skromná. Přála si šicí stroj, protože chce být švadlenou, pár dalších krásných věcí, a pak už jen, aby letošní Vánoce byly nezapomenutelné. V první chvíli mi zatrnulo. Jak můžeme naplnit takhle vysoké očekávání? Ale pak mi došlo, že to zase tak nemožné není.

Jak se nenechat stresovat očekáváním našich blízkých?

Především není možné brát na sebe zodpovědnost za to, jakým způsobem budou ostatní prožívat slavnostní okamžiky. Většinou stačí málo, a z celé pracně připravované slávy jsou chvíle plné napětí a nepohody.  Pokud je pro nás vrcholem Vánoc uspokojení ostatních, nutně se vystavujeme riziku, že se nám to nepodaří.

Pojďme na to letos trochu jinak. Rozhodně Vás nenabádám, abyste trávili Vánoce uprostřed zmatku, bez příprav a bez dárků. Zkuste se ale vedle příprav zaměřit také více na duchovnější prožitky. 

Co nám vlastně Vánoce mohou nabídnout?

Vánoce byly původně svátky zimního slunovratu. Ten letos připadá na 21. prosince v 17:28. Miluju ten pocit, když si představuji, že naše Země sviští vesmírem neuvěřitelnou rychlostí 30 km za sekundu a právě v tento okamžik dosahuje vrcholu elipsy a vrací nás zpátky ke světlu. Vyrazte do přírody a zkuste si také vychutnat ten okamžik zlomu. 

Vánoce jako oslava narození Ježíše Krista se začaly slavit až ve 3. nebo 4. století po Kristu. Ježíš se totiž téměř jistě nenarodil 25. prosince. Pokud nejste přímo křesťan, ale ctíte tradice a vnímáte, že křesťanství je součástí naší historie i mentality, zkuste blíže prozkoumat příběh Ježíšova života. Křesťanství přináší hlubokou sondu do nitra lidské duše a jeho pravdy dnes najdeme v celé řadě psychoterapeutických systémů a praktik.

Vánoce jako oslava rodinné pospolitosti a sounáležitosti může přinášet zmatek a nepříjemné pocity hlavně proto, že na povrch vyplouvají různé nesrovnalosti našeho života. Můžeme zjistit, že nejsme ve své rodině tak úplně spokojení, a že bychom si spoustu věcí přáli jinak. A opět je tu možnost zamyšlení nad svým životem, nad jeho směřováním a v souvislosti s koncem roku také nad možnými změnami. 

Ať k Vánocům přistoupíte jakkoli, přeji Vám, ať jsou naplněné spoustu hlubokých vhledů a neopakovatelných prožitků.

Hana Krejčí

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě