0
Menu

Jak naučit děti správně držet tužku, pero či pastelku?

pero stabiloS osvětou ohledně správného držení pastelky, tužky či pera bychom měli začít už v raném věku. Není vhodné spoléhat pouze na to, že si dítě samo najde způsob, jak se mu psací potřeby drží nejlépe a co mu nejvíce vyhovuje.

Za mnoha problémy se psaním v dospělosti totiž stojí často právě špatný úchop, který jsme si vypěstovali v dětství.

 Jaký je správný úchop?

To, jakým způsobem držíme v ruce pero nebo tužku, ovlivňuje typ našeho písma, efektivitu psaní i fyzické zatížení ruky. Při správném úchopu tužka nebo pero leží na posledním článku prostředníčku, shora ji přidržujeme bříšky palce a ukazováčku. Ukazováček by neměl být prohnutý a celá ruka by měla být uvolněná.

Speciální pedagožka Mgr. Světlana Drábová poukazuje na důsledky chybného úchopu psacích potřeb: „Chybný úchop může zapříčinit značnou bolestivost ruky a její rychlou únavu. To má za následek chybovost psaní, pocení, stres a tím i velmi nepříjemné pocity dětí při psaní a kreslení.“ Pokud se děti nebudou cítit od začátku s pastelkou či tužkou v ruce pohodlně, může to u nich vyvolat nechuť ke kreslení a psaní.

Kdy začít a jaké pomůcky používat?

Chceme-li předejít špatnému úchopu a mnohým problémům s tím spojeným, děti by měly již od tří let vědět, jak správně držet tužku v ruce. Výrazně jim to usnadňují školní pomůcky, které svým ergonomickým tvarem podporují správný úchop. Například společnost Stabilo, se kterou spolupracujeme, nabízí v této oblasti celou škálu pomůcek:

  • Pro nejmenší jsou určeny pastelky EASYcolors a tužky EASYgraph z řady STABILO EASY Start, které mají trojhranný úchop, neklouzavé prohlubně a jsou tvarované zvlášť pro praváky i pro leváky.
  • Prvňáčci i odrostlejší školáci ocení roller s ergonomickým tvarem EASYoriginal , který je ve variantě zvlášť pro leváky a pro praváky, lehce klouže po papíře, nerozmazává se a dá se odstranit zmizíkem.Navíc má zajímavý tvar a veselé barvy, což děti láká a baví.
  • Děti, které upřednostňují plnicí bombičkové pero, mohou vyzkoušet STABILO EASYbirdy s individuálně nastavitelným hrotem. Pero lehce klouže po papíře, je opět ve variantě pro leváky i praváky.

 

Zdroj: TZ Stabilo

 

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě