EN
0
Menu

FOREWEAR – oblečení navždy (For Ever)

Forewear - oblečení navždyS Markétou Boreckou jsme se potkaly v roce 2012 v pražském Hubu. Od začátku mě nadchla její praktičnost a odpor k plýtvání všeho druhu. Markéta pořádala pravidelně 2x do roka akci Výměna oblečení, do kterého jsme se zapojily.

V roce 2013 Markéta a její tým vyhráli Social Impact Award a založili projekt FOREWEAR. Jeho podstatou je využití starého oblečení a textilu na designové recyklované výrobky – obaly na knihy, diáře, pouzdra na mobily, tašky a další krásné věci.

FOREWEAR šíří osvětu a myšlenky trvalé udržitelnosti a ekologických propagačních předmětů také ve firmách.
 

Jak taková firemní akce probíhá?

Firma mezi svými zaměstnanci uspořádá Zážitkový den. Lidé přinesou vše, co jim leží nevyužité ve skříních. Dozví se, co se s věcmi děje v rámci projektu, a mohou si prohlédnout výrobky, které z recyklovaného textilu vznikají. Oblečení se odveze a roztřídí. Kvalitní a zachovalé kousky pomohou lidem v nouzi. Pokud něco zbyde, speciální technikou se to přetvoří na recyklovanou netkanou textilii. Vše se zužitkuje do poslední nitky. Recyklovaný materiál se potiskne barevným designem podle toho, pro jakou firmu se šije. V chráněné dílně pak švadlenky ušijí funkčně-designové výrobky, které firma využije jako dárky a reklamní předměty pro zaměstnance či firemní partnery.

Případová studie – Dům zahraniční spolupráce

Recyklované firemní dárkyFOREWEAR spolupracuje například s Domem zahraniční spolupráce (DZS), který v rámci svých CSR aktivit pořádal charitativní „Bazárek pro Borůvku“.

Zaměstnanci DZS měli možnost přinášet své nevyužité oblečení, šperky a jiné módní doplňky po dobu cca 2 týdnů. Dalším krokem bylo otevření bazárku, který si zaměstnanci DZS sami zorganizovali nad rámec běžné sbírky oblečení. V průběhu následujícího týdne měli zaměstnanci DZS možnost si za příznivé ceny pořídit vybrané kousky oblečení. Částka za oblečení byla darována na účet Borůvky Praha o.p.s.

Zbytek oblečení se po ukončení prodeje předal opět organizaci Borůvka. Nejhezčí kousky byly nabízeny v secondhandu Koloběh, kde výtěžek přispívá na 2 pracovní místa pro zaměstnance secondhandu s tělesným postižením. Oblečení, které není vybráno pro prodej, ale je stále funkční, putuje dalším spřáteleným organizacím, které je využijí pro potřebné.

Zbytek oděvů, které jsou poškozené, či z jiného důvodu nevyužitelné, je dále tříděn a využit na recyklovanou textilii. DZS si nechal vyrobit obaly na knihy s firemním potiskem, jako promo materiál s příběhem a netradiční ekologický dárek pro své klienty.

Celá akce se u zaměstnanců opakovaně setkává s velmi pozitivní odezvou a vysokou účastí. 

FOREWEAR a Baby Office

My s FOREWEAR s radostí spolupracujeme při pořádání našeho Výměnného bazaru oblečení a hraček. 2x ročně, vždy na jaře a na podzim, kdy máte možnost přinést své nevyužité kousky a na oplátku si vybrat cokoliv z toho, co přinesou ostatní. Oblečení, které si nikdo nevybere, je dále předáno obchůdku Koloběh.

Hana Krejčí

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě