0
Menu

Firemní benefity pro rodiče

Benefity pro rodičeVyladění soukromého a pracovního života je téma, které se stále drží v popředí zájmů personalistů. Generace nastupující v posledních letech do pracovního procesu vnášejí do pracovního trhu čerstvý vítr. Berou totiž work-life balance jako důležitou součást svého života. Zaměstnavatelé si uvědomují, že pokud chtějí mít dobré a výkonné lidi, musí se zabývat jejich potřebami. V souvislosti se slaďováním pracovního a rodinného života se na nás obrací stále více firem, které chtějí tipy na smysluplné benefity pro rodiče. Sepsali jsme proto stručný přehled těch nejoblíbenějších.

Flexibilní a zkrácené úvazky

Flexibilní pracovní doba patří k nejžádanějším benefitům mezi zaměstnanci bez ohledu na to, zda mají či nemají děti. Pro rodiče malých dětí to znamená možnost zapojit se do pracovního procesu dříve, než jde dítě do školky, případně skloubit práci a péči o děti. Důležitou roli hraje i možnost organizovat si práci podle své potřeby, aby měli čas vyzvednout dítě ze školky, dovézt na kroužek, postarat se v případě nemoci apod. 

Home office

Donedávna patřil home office k nejvíce oceňovaným benefitům. Během covidu se ale situace změnila. Náhle se tento benefit stal pro kancelářské profese běžně dostupným. A spousta lidí zjistila, že jim tento způsob práce nevyhovuje. Jiní si naopak nemohou práci z domova vynachválit. Firmy často umožnily home office plošně a dnes nezřídka řeší, jak motivovat zaměstnance, aby se vrátili do kanceláří. Pomoci jim s tím může i dětský koutek na pracovišti.

Dětský koutek ve firmě

V řadě firem se osvědčilo, že zřídili ve svých prostorách místnost, která se dá v případě potřeby změnit na dětský koutek. V běžném provozu to bývá standardní zasedačka, která má dětské vybavení ukryté ve skříních. Případně může místnost sloužit jako relaxační zóna se sedacími vaky, knihovnou a dalšími doplňky, kde se mohou konat pracovní schůzky v uvolněnější atmosféře. V případě potřeby se pak místnost promění v dětský koutek, kde děti zabaví zkušený lektor, např. při setkání rodičů na rodičovské dovolené nebo při poradách, kam dochází i maminky s malými dětmi.

Dětský koutek je možné také provozovat každý den nebo vybrané dny v týdnu. Tuto službu poskytujeme podle živnostenského zákona, který neklade tak vysoké nároky na prostory a ostatní podmínky jako dětská skupina či firemní školka. 

Dětská skupina

Při pravidelném a dlouhodobém hlídání dětí je vhodnější dětská skupina nebo firemní školka. Její zřízení a provoz podléhá řadě nařízení a schvalování. Pro rodiče malých dětí je ovšem velkým benefitem, když mohou vzít své dítě do práce a kdykoliv ho během dne zkontrolovat.

Firemní táboryFiremní tábory

Stále populárnější jsou firemní tábory v době letních, ale i podzimních prázdnin. Ráno rodiče děti přivedou s sebou do práce, odpoledne je zase vyzvednou. Jako základna pro firemní tábor postačí zasedací místnost. Většinu času tráví děti na výletech. 

Dny otevřených dveří a rodinné dny

Nedílnou součástí firemní kultury řady organizací je budování komunitního života uvnitř firmy. K tomu slouží i nejrůznější akce pro rodiny zaměstnanců, jako je family day. Oblíbenou dobou pro rodinné dny jsou jarní měsíce, kdy se slaví dny matek, otců a dětí a potom konec prázdnin a začátek školy, tedy konec srpna a září. V říjnu a listopadu jsou oblíbené halloweenské zábavy. Koncem listopadu a v prosinci je pak čas mikulášských akcí.

Akci pro zaměstnance lze uspořádat i mimo budovu firmy. Prostory jsou pak lépe přizpůsobené pro konání akcí, ale odpadá možnost ukázat dětem, kde rodiče pracují.

Pro dny otevřených dveří se mohou hodit krátké prázdniny: podzimní, pololetní a velikonoční, kdy děti mají ve škole volno. Pro toto období také firmy zajišťují krátkodobé programy pro děti

Rodiče a dětiPodpora rodičů na mateřské a rodičovské dovolené

Ženy na rodičovské dovolené často přehodnocují svou dosavadní kariéru a nezřídka hledají nové příležitosti. Zároveň získávají nové kompetence a osobnostně dozrávají. Důležité je proto udržovat s nimi kontakt, aby se žena měla kam vrátit a byla k návratu motivovaná. K tomu slouží různé nástroje:

  • pozvánky na rodinné dny
  • speciální akce pro rodiče na rodičovské dovolené
  • možnost vzdělávání
  • nabídka brigád a zkrácených úvazků 

Pokud firma zajistí hlídání dětí, účast na akcích se několikanásobně zvedne.

Podpora pro samoživitele

Zvláště ohroženou skupinou jsou rodiče samoživitelé. Často jsou totiž po pandemii totálně vyčerpaní psychicky i finančně. Pro ty je jakákoliv pomoc ze strany zaměstnavatele více než vítaná – ať už je to podpora psychologa či kouče, pomoc s hlídáním nebo doporučení různých programů pro sólo rodiče, které pořádá například organizace Aperio.

Další benefity

  • finanční nebo věcné dárky při narození dítěte
  • dorovnávání mzdy po dobu mateřské či rodičovské dovolené
  • volné dny a dovolená navíc
  • příspěvky na školku či chůvu
  • volno na první školní den
  • balíček pro novorozence

Firmy, které myslí na rodiče, jsou vyhledávaným zaměstnavatelem. Loajalita zaměstnaných rodičů, kterým firma vychází vstříc, je velmi vysoká. Protože nároky na rodiče v dnešní době jsou obrovské a každá pomoc vítaná.

Navíc mají benefity pro rodiče i celospolečenský rozměr. Protože spokojený rodič znamená spokojené dítě, ze kterého vyroste vyrovnaný jedinec.

Další zdroje

Otevřete se ve firmě rodičům. Co pro ně můžete dělat a proč byste je vůbec měli chtít? HRozen od LMC

Pracující rodiče. Co dělají firmy, aby rodinám usnadnily život, a zároveň na tom všichni vydělali? Heroine

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě