0
Menu

Eva Vašková Čejková – zakladatelka projektu Ženy, s.r.o. a Podnikavá žena

Sama jste rozjela podnikání velice mladá. Myslíte, že to jde i později, s dítětem a rodinou?

Určitě to jde. Rodina může být svým způsobem i výhoda. ConPro jsem zakládala v jednadvaceti letech, ŽENY s.r.o. jsem rozjížděla při mateřské. Dítě je svým způsobem obrovský zdroj inspirace pro podnikání, neboť získáte náboj do života a víte, že to děláte i pro dítě, je to motivace. ŽENY s.r.o. bych nezaložila, kdybych se nestala matkou. Myslím si, že spousta žen v mém okolí může být příkladem, že při mateřské to opravdu jde! Viděla jsem nejednu úspěšnou podnikatelku se třemi a více dětmi.

Co byste poradila do začátku ženě, která se rozhodla pro podnikání?

Nejdůležitější je věřit si, věřit si, věřit si. Nikdy nezapochybovat, člověka to svádí z cesty. Jakmile přijde „co by kdyby“, tak člověk ztrácí vizi a směr a to je obrovská chyba. Když něco chci, tak si za tím musím jít a věřit si.

V Baby Office se snažíme pomoci začínajícím podnikatelkám a pořádáme různé kurzy, které by jim se začátkem podnikání na mateřské měly pomoci. Kde jste energii a rady do začátku čerpala vy?

Měla jsem štěstí, že jsem měla kolem sebe spoustu úspěšných podnikatelů a manažerů, ať už to bylo v mé rodině nebo u přátel. Často mi doporučili nějaké vzdělávání nebo nějaký seminář a já na všechno poctivě chodila. Školení pro začínající podnikatele určitě doporučuji, strašně moc to pomůže.

Jak Vás napadl projekt ŽENY s.r.o?

Na mateřskou jsem šla s pocitem, že přeci nemůžu sedět doma a nic nedělat. První firma už běžela beze mne a já jsem strašně potřebovala tvořit a něco dělat. Žena ztrácí v mateřství sebedůvěru. Měla jsem třeba pocit, že se manželovi nelíbím. Chtěla jsem, aby i syn až vyroste, byl na mne hrdý, že jsem něco dokázala a nepovídám si jen o plínkách na pískovišti. Přišla inspirace, byl na světě web www.zenysro.cz, Pracovna ŽENY s.r.o., Katalog ŽENY s.r.o. a už to „jelo“.

Letoulomu (2)Jak funguje projekt ŽENY s.r.o.?

Je to spousta žen, které milují svou ženskost a chtějí se vzájemně podporovat a podporovat svou podnikavost. Je to vzajemná podpora ženské podnikavosti. Od začátku jsem věděla, že nechci aby ŽENY s.r.o. byly anonymním portálem. Od začátku jsem chtěla, aby to stálo na příběhu. Tzn. nejenom, že komunikujeme naše jednotlivé příběhy a představujeme ženy, které za celým projektem stojí. Nabízíme ženám i možnost setkávání, vzdělávání a návratu zase do osobní úrovně povídání si a inspirace. A samozřejmě všechno nové a nové ženy se k nám postupně přidávají a dnes už samy vstupují nejenom do našeho webu a Pracovny, kam přispívají, pořádají své akce a prezentují se.

Jak jako matka podnikatelka zvládáte běžný den se synem?

Většinou tři dny mám malého Františka v Baby Office, je tady naprosto spokojený. Využívám zde hlídání dětí v miniškolce. Jeden den jsem s ním částečně já cca půl den, nebo ho beru do práce. V pátek jsem s ním vždy doma. Když můžu, vstávám v pět a do osmi pracuji, než syn vstane. Pak děláme snídani, jdeme do školičky. Pak sedm hodin pracuji a večer jsem s rodinou, potom už většinou nepracuji, večer mi to moc nejde.

Eva Vašková Čejková (1982) je česká podnikatelka, majitelka firem ConPro a ŽENY s.r.o. Po střední škole nasbírala zkušenosti v médiích, PR, živila se I jako scénáristka. Později vystudovala Mediální studia na FSV UK. Napsala knihu Úspěch měřím štěstím, ve které popisuje své podnikání a otevřeně píše o všech strastech a radostech, které s podnikáním souvisejí. S manželem a synem Františkem žije kousek za Prahou.

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě