0
Menu

Den Země, příležitost zahrát si s dětmi na superhrdiny

Den Země slavíme každý rok 22. dubna. V roce 2023 připadá tento den na sobotu. Slavíme ho celosvětově již od roku 1970, v České republice od roku 1990.

Proč s dětmi slavit Den Země?

Cílem tohoto dne je zvýšit povědomí o ochraně naší planety a inspirovat lidi k jednání ve prospěch životního prostředí. Zvlášť důležité je slavit Den Země s dětmi. Proč?

  • Děti jsou budoucí generací naší planety. Jsou to právě ony, kdo bude Zemi chránit a obnovovat. Je důležité, aby si uvědomovaly, že každý může mít pozitivní dopad na životní prostředí svými každodenními rozhodnutími a činy.
  • Slavení Dne Země s dětmi může být velmi zábavné pro děti i dospělé.
  • Inspirace z oslav může vést k dlouhodobé změně chování. Děti se stanou aktivními ambasadory Země a mohou motivovat své rodiny a přátele k udržitelnému životnímu stylu. 
  • Den Země je příležitostí k podpoře komunitního života v obci, městské části nebo ve firmě.

Jak slavit Den Země?

Aktivity na Den Země by měly být zábavné a hravě naučné. Cílem je, aby si děti uvědomily zodpovědnost každého člověka při ochraně životního prostředí.

Péče o zeleň – Na Den Země můžete s dětmi přesazovat pokojové květiny nebo vysazovat nové rostliny.

Kompostování – Povídejte si s dětmi o přirozeném cyklu organického odpadu a proč je důležité kompostování. Můžete si založit vlastní komost.

Sbírání odpadků v okolní přírodě – I tuto na první pohled nepříliš lákavou činnost je možné pojmout jako hru. Děti mohou v týmech soutěžit, kdo sebere nejvíce odpadků. Nebo je může doprovázet lesní skřítek, kterému sebráním každého odpadku zachraňují život.

Recyklace – Povídejte si s dětmi o důležitosti třídění odpadu.

Výroba hraček z recyklovaných materiálů – Vyrobte si s dětmi domeček z krabice od čaje, loďku z pet lahve nebo městečko z krabiček.

Výroba planety Země jako zápich do květináče. – S pomocí vatové koule, špejle, fixů či akrylových barev vyrobíte vlastní zeměkouli. Kontinenty můžete buď překreslit dle předlohy glóbusu a map, nebo ale i nalepit z předpřipravených šablon. Nezapomeňte dát dětem prostor na tvoření vlastních planet dle jejich fantazie. Kdy taková planeta bude mít svůj den?

Tyto aktivity nejen zvyšují povědomí dětí o životním prostředí, ale také je učí důležitým dovednostem, jako je spolupráce, týmová hra a kreativita.

Dětský program pro Den země

Zajistíme ke Dni Země je dětský nebo rodinný den na libovolné téma:

Stezka čistého vzduchu. Děti se nenásilným a veselým podáním dozvědí o fungování života na Zemi i  jak mohou přispět k ochraně životního prostředí. Víte třeba, kolika lidem dokáže rostlina dodat kyslík? 

Strážci planety: Mise Super Hero. Pozor! Planeta je v ohrožení. Zachránit ji mohou pouze odvážní a zapálení super hrdinové. Vypravte se s námi za dobrodružstvím.

Včela. Včely jsou ohroženým druhem, protože čelí mnoha hrozbám. Přitom hrají v přírodě klíčovou roli díky své úloze opylování rostlin a vytváření potravních řetězců. Jsou to fascinující tvorové, mají složitý a organizovaný sociální systém a úžasný způsob, jak sbírají pyl a nektar z květů a vytvářejí med. Navíc mají unikátní způsob komunikace a navigace. 

Stezka cílů udržitelného rozvoje. V poslední době se stále více hovoří o 17 cílech udržitelného rozvoje neboli SDG. Dětem připravíme tematickou hru, kde se s každým z těchto cílů seznámí.

Tematická stezka Sqělé místo k životu. Hodí se pro obecní a městské slavnosti. Stezka zachycuje komplexní obecní dění, jehož součástí je i příroda a ekologie. 

Tematická stezka Se skřítky za pokladem. Děti se vypraví se skřítky do lesa a zjišťují s nimi, jak funguje ekosystém.

Naučná stezka Svět zvířat či ministezka Svět zvířátek. Ukazujeme dětem, že se o naši planetu dělíme třeba právě i se zvířaty.

Na závěr akce mohou děti dostat certifikát: „Pečuji o planetu“, „Mám rád přírodu“, “Jsem superhrdina” apod. 

I dospělí si mohou hrát

Pro dospělé máme celou řadu tvůrčích workshopů s přírodními materiály. Společně tak tvoříme věnce na dveře, květinové dekorace, kamínkové dekupáže a jiné.

Chcete pomoci s organizací akce ke Dni Země? Napište nám, rádi se toho ujmeme.

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě