0
Menu

Den matek: oslava mateřské lásky a projev respektu maminkám

Den matek - maminka odpočíváDruhou neděli v květnu máme jedinečnou příležitost oslavit ty nejvýznamnější ženy v našem životě – naše maminky, babičky nebo matky našich dětí. V roce 2023 tento den připadá na 14. května.

Být matkou není jednoduché. Samozřejmě ani otcové nemají na růžích ustláno, ale to je jiný příběh. Ti mají svůj Den otců.

Matky bojují nejen s náročnou rolí, ale také se stereotypy, které jsou v naší společnosti hluboce zakořeněné. Matka je obrazem úzkostlivé pečovatelky, která klade potřeby dětí nad své vlastní, vždy se stará o ostatní. Je to prostě super žena. Důkazem jsou „rčení“, které o matkách kolují:

 • Co řekne matka, když se jí zeptáte, jestli si chce odpočinout? „Ne, raději udělám něco užitečného.“
 • Proč jsou matky vždycky tak unavené? Protože celou noc sedí u postele dítěte a kontrolují, jestli dýchá.
 • Jaký je rozdíl mezi matkou a superhrdinou? Žádný, matka je superhrdina v reálném životě!
 • Matky mají superschopnost být všude najednou – ať už vaří večeři, pomáhají s domácí úlohou nebo hrají s dětmi, dokáží se objevit v každé části domu během pár vteřin.
 • Matky jsou jako detektivové – dokážou najít ztracenou hračku v prázdném pokoji, najít chybějící knihu v knihovně a najít šaty, které jste ztratili před měsícem.
 • Matky mají během dne víc plánů než mnoho manažerů – jsou to ředitelky domácnosti, ředitelky školních projektů, ředitelky rodinného rozpočtu a tak dále.
 • Matky jsou neúnavné – i když jsou unavené z celonočního kojení nebo z nočního střídání, dokážou se brzy ráno probudit a vypořádat se se všemi výzvami dne.
 • Matky jsou mistři improvizace – dokáží z chleba, sýra a párky udělat fantastický sendvič, z papírového ubrusu vyrobit kostým na karneval a z kovového drátu a starého trička vyrobit svítidlo.

Dostát takto vysokým nárokům je nemožné. Ale spousta žen se stále pokouší vpasovat do role superhrdinky, jak to od ní okolí očekává. Výsledkem je pak často únava, vyčerpání a hlavně pocit nedocenění.

To nejmenší, co pro naše maminky můžeme udělat, je ocenit jejich péči. Dát jim najevo, že si jich vážíme, a dopřát jim, aby si užily pěkný den.

Jak oslavit den matek?

Maminky nejvíce trpí nedostatkem času pro sebe. Dopřejte jim ho. 

 • Den můžete začít tak, že připravíte pro maminku snídani do postele. Můžete ji překvapit třeba vlastnoručně upečeným perníkem, křupavými rohlíčky, domácím müsli s čerstvým ovocem. Nezapomeňte na květinu a malý dárek k tomu!
 • Vytvořte pro maminku koláž. Vezměte vyřazené obrázkové časopisy a vystřihejte z nich obrázky, které mamince udělají radost. Nalepte na čtvrtku. 
 • Natočte krátké video, kde maminku pozdravíte a řeknete něco hezkého. Třeba básničku, přání nebo pozdrav.
 • Zorganizujte pro maminku zábavnou aktivitu, ať už má ráda jízdu na kole, přírodu nebo procházky po městě, určitě vymyslíte něco, co jí udělá radost.
 • Nejvíce ale maminku potěšíte, když jí dopřejete odpočinek. Řekněte jí, že se s tatínkem o vše postaráte.

Tipy na přáníčka pro maminky najdete na našem pinterestu.

My máme pro maminky také dárek. Připravili jsme několik vtipů pro unavené matky, které vás pobaví a uvolní od každodenního stresu.

Hana Müllerová

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě