0
Menu

Co se děje na Ukrajině: vysvětlení pro děti

Tragická situace, ke které došlo na Ukrajině po vpádu ruských vojsk, dopadá na všechny. Doprovází ji vztek, soucit s trpícími, pocity bezmoci a strach z budoucnosti.

D2tská psycholožka

Zdroj obrázku: https://www.instagram.com/p/CaXqmZuLDL7/

Pro děti, které nemají moc představu o tom, co se děje, to může být ještě děsivější než pro dospělé. Slyší slova jako „bombardování“, „invaze“ nebo dokonce „třetí světová válka“, aniž plně rozumí obsahu.

Děti všechno vnímají a absorbují jako houby. Takže není správné řešení o situaci vůbec nemluvit. “Děti, které se aktivně ptají na dění ve světě, neodmítejte. Vyslechněte je. Potřebují to sdílet, potřebují o tom mluvit, stejně jako my dospělí,” radí psycholožka Kamila Kunická na svém instagramovém profiluJe důležité ujistit děti, že pokud budou mít nějaké otázky, mohou se vás na cokoliv zeptat. 

Dospělí jsou často situací natolik zasažení, že projevují úzkost a strach. “Nestyďte se za své emoce. Nebojte se dítěti svěřit s tím, že cítíte obavy, nervozitu, že i pro vás je tato situace těžká. Samozřejmě v míře, kterou dítě zvládne,” doporučuje Kamila. Pokud ale máte pocit, že nejste schopní dítě uklidnit, tak raději počkejte, než získáte rovnováhu, nebo nechejte s dítětem promluvit někoho jiného.

Ukrajina mapaDoporučujeme filtrovat informace, které se dětem dostávají. Hlavně u menších dětí je lepší si zprávy číst, než je pouštět v TV nebo na videu,  protože děti informace nedokáží  vyhodnotit a mohou je děsit. Také se může stát, že v určité chvíli budou děti informacemi zahlceny. Když nám dají najevo, že o tom nechtějí mluvit, nechte je vrátit se do svého světa. 

Můžete se zapojit s dětmi do charitativních akcí. Připravit dárky, nebo poslat finanční prostředky. Souhrn tipů, jak pomoci Ukrajině, najdete například zde.

Vysvětlete dětem, že není vhodné vinit ze situace běžné Rusy. Ne všichni Rusové souhlasí se svým prezidentem. Naopak protestující Rusové jsou nyní ve velmi těžké situaci.  

Také je dobré mluvit o faktech, o reáliích. Podívat se na mapě, kde leží Ukrajina, jak je daleko od České republiky.

Ukrajina: Základní reálie v pdf

Hana Müllerová

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě