0
Menu

Co s neplatiči?

Využití a úspěch našich mobilní dětských koutků na open air festivalech je, stejně jako celá akce, závislé na počasí. Nestává se to často, ale občas přijde vichřice, odnese stan, kapely nemohou vystupovat a problém je na světě. Pokud má pořadatel za sebou silnou organizaci nebo dobrou pojistku, tak to ustojí. Když se jedná o nováčka v oboru, může ho to položit. A přesně to se stalo jednomu našemu klientovi.

Jak řešit takovou situaci? Víte, že váš klient má problémy, ale vy také potřebujete platit své zaměstnance a další náklady. A tak píšete, voláte, prosíte, vyhrožujete, smlouváte. A klient slibuje a slibuje a platba stále v nedohlednu. Málokdo vám na rovinu řekne, že nemůže zaplatit a navrhne řešení situace. Běžnější jsou nekonečné sliby a oddalování platby. Často se lidé neštítí ani takových výmluv jako je pobyt v nemocnici, smrt v rodině nebo třeba porod.

Notářský zápis o uznání dluhu

Pro další vyjednávání je dobré nechat si vyhotovit notářský zápis o uznání dluhu se svolením k vykonavatelnosti. Musíte se oba dostavit k notáři, který podle vašeho návrhu sepíše dokument, který obsahuje závazný rozpis splátek. V případě neplacení splátek dlužník svoluje k vykonavatelnosti, tedy k exekuci. Vynecháte tak zdlouhavé soudní jednání. Jak takový zápis vypadá a bližší podrobnosti o něm najdete zde.

Pokud se s vámi klient dostaví k notáři, máte vyhráno pouze napůl. Pokud máte za sebou vysilující vyjednávání a řadu nesplněných slibů, je pravděpodobné, že váš neplatič je typ hazardního hráče, který už má několik exekucí a pouze hraje o čas. Ale někdy má opravdu nejlepší vůli své závazky uhradit. Pokud nebude splátky platit včas, nemarněte s ním už dále čas a obraťe se na exekutora.

Odkup pohledávky

Zkoušeli jsme naši pohledávku i prodat, ale na trhu dostanete zpravidla jen zlomek ceny, kterou vám odběratel dluží. Většina agentur vám nabízí, že vám pohledávku vymůže za poměrně vysoké procento provize, zpravidla kolem 20-30%.

Jaké máte zkušenosti s neplatiči vy? Budeme rádi za vaše zkušenosti.

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě