0
Menu

6 důvodů, proč zkusit podnikat během rodičovské dovolené

DSC_0124Hodně žen, které jsou na mateřské a rodičovské dovolené, touží po profesní seberealizaci. Návštěva pískovišť, hraní si s dětmi a diskuze o dětech, jsou báječné záležitosti, ale je potřeba se věnovat i něčemu jinému. Největším nepřítelem jsou bohužel negativní myšlenky, které vás vrhají zpět a nutí vás zapomenout na váš podnikatelský sen. Byla by ale veliká škoda to nezkusit. Kdy budete mít další takovou příležitost? Rodičovská dovolená je ideální čas, kdy můžete začít váš podnikatelský záměr realizovat.

Proč začít podnikat právě během období rodičovské dovolené?

1. Máte přerušený pracovní poměr váš čas patří vám. Těsně po narození potomka si chce maminka zpravidla odpočinout, ale po určitém čase si najdete svůj vlastní řád a metodu, jak získat čas pro sebe a své zájmy. Využijte proto čas, který patří pouze vám a pokuste se na svůj podnikatelský záměr zaměřit tak, jako kdybyste byli v zaměstnání. Uvědomte si, že nyní pracujete pro sebe.

2. Můžete vykonávat výdělečnou činnost bez limitu výdělku. I když jste přerušili své zaměstnání, můžete vykonávat jinou činnost bez horního stropu vašeho ohodnocení. Podmínka existuje pouze u státních jeslí a mateřských škol, kdy nesmí vaše dítě v docházce překročit 46 hodin měsíčně.

3. Sociální a zdravotní pojištění od státu do 4 let dítěte. Stát nad vámi může držet ochrannou ruku až do čtyř let věku dítěte. V případě, že jste si vybrali kratší verzi vaší rodičovské dovolené, můžete tuto dobu prodloužit. I přesto, že již nebudete mít nárok na rodičovský příspěvek, stát za vás stále může platit zdravotní a sociální pojištění. Což je během začátku práce na živnostenský list velmi přínosné.

4. Dostatek času na promyšlení vašeho podnikatelského záměru. Během tohoto období nemusíte řešit problémy týkající se vašeho zaměstnání. Žádné pracovní problémy nebo konflikty na pracovišti vás nezatěžují. 

5. Existence podpůrných programů, kurzů a seminářů pro matky, start-up programy. Během rodičovské dovolené můžete navštívit některé z mnoha kurzů, seminářů a dalších akcí, které vám mohou poskytnout cenné informace ohledně podnikání. Některé projekty poskytují nejenom informační, ale i finanční support v začátku podnikání. 

6. Dostupné hlídání dětí. V současné době nejsou již rodiče odkázáni pouze na státní zařízení. Vznikly nové formy zařízení, kde je také poskytovaná kvalitní péče o dítě. Mohou to být mateřská centra, soukromé školky, dětské skupiny nebo coworkingová zařízení s hlídáním dětí a jiné.

Rodičovská dovolená je určitě časem krásným, ale i náročným. Je to pro vás také šance, jak změnit svůj dosavadní profesní život. Využijte ji.

Veronika Pešatová

Chci dostávat newsletter s tipy, jak pečovat o rodiče ve firmě