Soutěže a ocenění pro firmy vstřícné k rodičům

V dnešní době, kdy firmy obtížně hledají nové zaměstnance, se klade stále větší důraz na firemní kulturu a vstřícnost vůči osobním potřebám zaměstnanců. Pokud si firma váží svých zaměstnanců a snaží se jim vyjít vstříc, je dobré dát o tom vědět. Přinášíme vám několik tipů, kterých prorodinných soutěží se může Vaše firma zúčastnit nebo jaký certifikát získat.

Společnost přátelská rodině nabízí firmám audit a zpracování analýzy firemní kultury včetně návrhů a doporučení na zlepšení. V případě kladného zhodnocení může firma získat prestižní certifikát Společnost přátelská rodině. Certifikát získala například Česká spořitelna, pojišťovna METLIFE nebo stavební firma Průmstav. 

Prorodinné politice se věnuje také APERIO, společnost pro zdravé rodičovství. Ta spolupracuje na workshopech a konferencích, kde zaměstnavatelé mohou prezentovat své úspěchy v oblasti prosazování rovných příležitostí ve firemním prostředí, slaďování rodinného a pracovního života a CSR aktivit zaměřených na genderovou oblast.

V listopadu proběhne slavnostní vyhlášení soutěže Společnost přátelská rodině, kterou vyhlásila Síť pro rodinu. Uzávěrka přihlášek byla 20. července. Mottem Sítě pro rodinu je „Posilujeme hodnotu rodiny“. Vede ji genderová expertka Rut Kolínská, která stála u zrodu prvního mateřského centra v České republice. 

Ve stejném měsíci bude na VI. výročním HR SUMMITU Klubu zaměstnavatelů vyhlášena i  Cena personalistů 2017 za nejlepší HR projekt. Klub zaměstnavatelů už letos rozdal ocenění Sodexo Zaměstnavatel roku 2017. V kategorii nad 5 000 zaměstnaců ho získala automobilka ŠKODA AUTO, v kategorii do 5 000 zaměstnanců shodou okolností také automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech. Doprovodný program k vyhlašování vítězů se zaměřil na žhavé téma, jak získat kvalitní zaměstnance: zástupci společností i odborníci se shodli, že z velmi limitované nabídky uchazečů má šanci jen silná značka s dobrou firemní kulturou a kvalitním systémem motivace i osobního rozvoje zaměstnanců.

Jihomoravském kraji běží projekt Rodinná politika Jihomoravského kraje. Jeho cílem je zkvalitňování života rodin a umožnění svobodné realizace vlastní životní strategie v naplňování jak rodičovských, tak i profesních plánů. Rodinná politika organizuje konference  na téma slaďování pracovního a profesního života, přispěla ke zřízení firemní mateřské školky pro zaměstnance krajského úřadu nebo například  zprostředkovává dotace pro neziskové organizace pomáhající rodinám. 

Společnosti, které se chovají férově ke svým zaměstnancům (nejen rodičům), oceňuje i Zlínský kraj. Každoročně vyhlašuje soutěž Férový zaměstnavatel Zlínského kraje. V té oceňuje  zaměstnavatele, kteří se se starají o rovné podmínky svých zaměstnanců a také jim pomáhají sladit pracovní a rodinný život. Uzávěrka soutěže je vždy 30. června daného roku.

Na pomoc neziskovým organizacím se soustředí Asociace veřejně prospěšných organizací ČR, která umožňuje získání certifikátu Spolehlivá veřejně prospěšná organizace. Tato značka je součástí programu Česká kvalita.  Jedním z hodnotících kritérií je prorodinná filozofie firmy. Značka je pak potvrzením, že veřejně prospěšná organizace řádně hospodaří se svěřenými prostředky, které transparentně a adekvátně využívá k naplňování svého deklarovaného poslání. 

Pokud také Vaše firma podporuje rodiče, dejte to ostatním vědět. O Vaší firmě také rádi uveřejníme článek na našem blogu – napište nám, jak to děláte Vy a co se Vám osvědčilo.


Komentáře

Okomentuje příspěvek